Czy żywność ekologiczna musi być droga?

Niektórzy producenci (zupełnie niepotrzebnie, jak się wydaje) przyzwyczaili nas do tego, że żywność ekologiczna równa się żywność droga. Czyli taka, na którą pozwolić sobie mogą nieliczni. Jednak na szczęście nie do końca jest to prawda. Owszem – gdy nie mamy czasu ani ochoty na szukanie tańszej alternatywy, możemy kupić produkty drogie, ale wystarczy nieco się rozejrzeć, by móc odżywiać się zdrowo i niedrogo jednocześnie.

Gdzie kupić żywność ekologiczną

Żywność ekologiczna coraz częściej pojawia się w dyskontach i marketach, bardzo często zdarzają się różnego typu promocje, więc warto mieć się na baczności i skorzystać z nich, gdy nadarzy się okazja. Słoik masła orzechowego (100% orzechów, bez dodatków) przeceniony z 14 na 8 złotych? Warto!

Nie zapominajmy także o lokalnych ryneczkach i bazarkach. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że niektórzy sprzedawcy zachowują się nieuczciwie, opowiadając o jabłkach czy marchewce bez chemii lub jajkach od szczęśliwych kur, gdy prawda okazuje się inna. Ale tak naprawdę nietrudno znaleźć dla siebie uczciwego i rzetelnego dostawcę. Może on naprawdę działać na mała skalę, nie stosując oprysków ani innych środków chemicznych.

Polski rynek żywności ekologicznej

Jest obecnie szacowany na ok. 100 mln. €. Żywność certyfikowaną kupuje już ok. 7% polskich konsumentów – głównie w specjalistycznych sklepach (około 200), na półkach zlokalizowanych w ekologicznych wyspach w supermarketach oraz bezpośrednio u rolników. Powierzchnia polskich upraw ekologicznych rośnie dynamicznie. Wg danych opublikowanych w raporcie IJHARS w 2008 roku funkcjonowało w Polsce 14.896 gospodarstw ekologicznych obejmujących łącznie obszar 314,9 tys. hektarów (tj. 1% powierzchni całego kraju oraz 2% powierzchni przeznaczonej na uprawy rolne). Kontrola przeprowadzona przez UOKiK w 2013 r. wykazała, że ponad 22% partii żywności ekologicznej została zakwestionowana oraz stwierdzono nieprawidłowości w ponad 57% skontrolowanych placówkach.

W dużych miastach nierzadko odbywają się także ekologiczne targi (zwykle w weekendy). Warto na nie zajrzeć i kupić niedrogo coś dla siebie. Żywność ekologiczna może, lecz wcale nie musi być droga!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles