Przyszła jesień, może dynia?

Widzimy ją na mijanych polach i w ogródkach, w marketach i na ryneczkach – dynia to niekwestionowana królowa jesieni. Nie wszyscy jednak wiedzą, dlaczego tak naprawdę warto ją do swojej diety włączyć, w postaci placuszków, zup czy nawet ciast. Dynię można także zwyczajnie upiec w piekarniku.

Co nam oferuje dynia

To pomarańczowe warzywo ma w swym składzie całe mnóstwo witamin. A, witaminy z grupy B, C oraz PP – gdy chcesz zafundować sobie ich dawkę, koniecznie przyrządź jakieś dyniowe danie. Ponadto to także świetne źródło białka oraz błonnika, magnezu, potasu i fosforu. Bardzo wielu osobom pomogła już w leczeniu zaparć. Zaleca się jej podawanie w przypadku osób mających problemy z nerkami oraz pęcherzem moczowym, ponieważ słynie ona ze swych moczopędnych właściwości. Pamiętaj także o tym, że zbawiennie wpływa na stan skóry i jest pomocna w opóźnianiu procesów starzenia się organizmu. Poleca się ją kobietom w ciąży, gdyż świetnie działa przeciwko nudnościom i wymiotom.

pumpkins-432607_1280

Dynie często są spożywane jako warzywa. Tłuszcze zawarte w pestkach dyni zaliczają się do pełnowartościowych tłuszczów roślinnych. Około 80% kwasów tłuszczowych to kwasy nienasycone, z czego 50-60% to wielokrotnie nienasycone. Kwasy nienasycone są niezbędnym elementem do budowy witaminy D, hormonów zwierzęcych, a także błon komórkowych. Kwasy tłuszczowe spełniają funkcję transportową enzymatycznych reakcji.

Olej z pestek dyni

olive-oil-1412361_1280Świetne właściwości ma olej z pestek dyni:

  •    W przemyśle kosmetycznym stosuje przy każdym typie skóry, ale szczególnie polecany dla skóry suchej, łuszczącej się, pękającej, dojrzałej (wygładza zmarszczki). Używany przeciw rozstępom, jako dodatek w olejkach do masażu, kremów i peelingów. Wykazuje właściwości nawilżające, natłuszczające i wygładzające, dzięki dużej zawartości potasu działa oczyszczająco i rozjaśniająco. Jeśli używany jest jako olej do masażu należy zmieszać go z innym olejem roślinnym (np. słonecznikowym lub oliwą) w proporcjach 1:2.
  •    W medycynie naturalnej stosuje się do leczenia objawów wczesnego stadium przerostu gruczołu krokowego, miażdżycy, schorzenia pęcherza i dróg moczowych, regulacji przemian hormonalnych i metabolicznych w organizmie.
  •    Stosowany również w przemyśle spożywczym do spożycia na surowo i do sałatek, jako dodatek do zup.

Poza tym (co tu dużo ukrywać) dynia jest po prostu pyszna, zatem śmiało włącz ją do swojego menu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles