Strona głównaDom i ogródABC ogroduJak przygotować ogród do wiosny?

Jak przygotować ogród do wiosny?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Zastanawiasz się, jak przygotować ogród do nowego sezonu? Jeśli tak, korzystaj z naszych wskazówek. Podpowiadamy, jak zadbać o ogródek na wiosnę!

Spulchnianie gleby

Jeśli chcesz mieć zdrową glebę, musisz o nią zadbać zarówno przed sadzeniem, jak i po okresie zbiorów. Z pomocą przychodzą kultywatory i glebogryzarki, które wzruszą mocno nabitą ziemię, a następnie je wyrównają. Dzięki temu pobudzą rośliny do wzrostu. Dobrze napowietrzona gleba pozwala również wodzie, tlenowi i innym składnikom odżywczym łatwo i skutecznie dotrzeć do korzeni roślin.

Chwasty i owady mogą być bardzo problematyczne. Utrudniają, a nawet zatrzymują wzrost roślin w Twoim ogrodzie. Spulchniając glebę dwa razy w roku, ochronisz swoje uprawy przed szkodnikami. Niezależnie od tego, czy zamierzasz wypełnić swój ogród kolorowymi kwiatami, czy warzywami i owocami, zadbaj o odczyn gleby. Pamiętaj, aby regularnie ją nawozić.

Usuń chwasty

Usuń z ogrodu wszystkie chwasty i posprzątaj zwalone gałęzie. Sprawdź, czy gleba jest nadal mokra po zimie. Poczekaj, aż wystarczająco wyschnie, zanim przystąpisz do intensywnego pielenia lub uprawy. W przeciwnym razie możesz zagęścić i uszkodzić ziemię.

Kiedy gleba będzie już gotowa, dodaj kompost. Zastępuje składniki odżywcze utracone w poprzednim okresie wegetacyjnym. Dodatkowo poprawia strukturę gleby i tworzy przyjazne siedlisko dla pożytecznych owadów i mikroorganizmów. Pamiętaj, aby nawozić glebę przynajmniej na wiosnę. Jeśli jeszcze nie masz własnego kompostu, możesz go kupić w centrum ogrodniczym. Przed sadzeniem ułóż 2,5-5 cm nawozu organicznego na wierzchu gleby, a następnie odwróć na głębokość około 15 cm.

Dobra kielnia ogrodowa przydaje się podczas przygotowywania gleby, pielenia, sadzenia i nawożenia. Możesz ją wykorzystać podczas kopania lub wyrywania upartych liści. Zazwyczaj wykonana jest ze stali nierdzewnej, aby nie rdzewiała.. Upewnij się, że dobrze leży w dłoni. Dzięki temu ułatwi Ci pracę w ogrodzie.

Opryskiwanie roślin

Profesjonalne opryskiwacze ogrodowe służą do rozpylania nawozów, fungicydów,  herbicydów i insektycydów. Ułatwiają uprawę roślin dekoracyjnych, krzewów, drzew owocowych i warzyw. Dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu dopasujesz je do swoich potrzeb.

Pamiętaj, aby nie aplikować pestycydów tuż przed deszczem. Mogą przedostać się przez glebę do wody i zbiorników wodnych, skażając całe siedliska. Stosuj je wtedy, gdy gleba jest umiarkowana sucha i nie zanosi się na deszcz. Nie opryskuj rośliny pestycydami, gdy wieje wiatr. W przeciwnym razie substancje chemiczne mogą rozprzestrzeniać się na obszary inne niż docelowe.

Cięcie żywopłotów

Przycinając żywopłoty w odpowiednim momencie, zapewnisz im optymalny kształt. Ponadto unikniesz ich nadmiernego rozprzestrzeniania. Jeśli chcesz, by Twój ogród wyglądał perfekcyjnie, sięgnij po sekatory do żywopłotu. Częstotliwość i intensywność przycinania uzależniona jest od rodzaju roślin. Staraj się je przycinać w pochmurny dzień. Dzięki temu unikniesz nadmiernego poparzenia liści. Aby zachęcić żywopłot do wzrostu, skoncentruj się na bokach. Pozwól, by górna cześć roślin swobodnie rosła. W ten sposób wpuścisz do nich więcej słońca i zachowasz w dobrej kondycji.

Przed każdym cięciem wysterylizuj sekator. Namocz szmatkę w alkoholu izopropylowym, a następnie przetrzyj niż narzędzia. W ten sposób unikniesz rozprzestrzeniania się chorób roślin w całym ogrodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read