Dlaczego warto włączyć amarantus do diety?

Amarantus inaczej Szarłat wyniosły – w ostatnim czasie to zboże stało się niekwestionowaną gwiazdą świata dietetyki. Dlaczego tak się dzieje? Jakie prozdrowotne właściwości ma amarantus i czemu warto mieć go w swojej kuchni?

Co to jest amarantus

Amarantus to jedna z najstarszych roślin uprawnych. Był, obok kukurydzy, ziemniaka i fasoli, podstawową rośliną uprawną Inków i Azteków.

Amarantus bywa nazywany „zbożem XXI wieku”, ponieważ jego nasiona pod względem niektórych składników odżywczych przewyższają pszenicę. Reguluje biosyntezę cholesterolu. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, a także ma wysoką zawartość białka. Szarłat nie zawiera glutenu, natomiast ma dużo skwalenu, żelaza, wapnia i magnezu. Ma też dużo błonnika i znaczną zawartość witamin z grupy D oraz A, E, i C.

W Polsce ponad 90% upraw znajduje się na Lubelszczyźnie. Od pewnego czasu znów cieszy się popularnością, jako surowiec na paszę, mąkę i kaszę niezawierającą glutenu, a więc przydatną dla osób uczulonych na tę substancję. Chętnie spożywany też przez wegetarian, gdyż posiada wszystkie aminokwasy egzogenne[.

Jakie ma właściwości?

Kilka tysięcy lat temu zajadali się nim Majowie – nie bez powodu! Jest bowiem w amarantusie mnóstwo witamin, aminokwasów oraz bardzo dobrze przyswajalnego białka. Warto wiedzieć, iż nasiona owe mają niski indeks glikemiczny. Ponadto to znane źródło wapnia, które świetnie się przyswaja. Po tej produkt coraz częściej sięgają osoby z celiakią. To także znakomity sposób na to, by wprowadzić do swojej diety dużą ilość błonnika, bowiem tego składnika w amarantusie zdecydowanie nie brakuje!

Należy wspomnieć także o tym, iż jest w tym zbożu sporo skwalenu, znanego ze swoich właściwości opóźniających starzenie się organizmu, polecany jest zatem seniorom. Jest ono również źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych. Kobiety w ciąży także nie powinny o nim zapominać, albowiem ma spora ilość żelaza i kwasu foliowego.

Jedz zatem amarantus i ciesz się dobrym zdrowiem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Related Articles