Widzimy ją na mijanych polach i w ogródkach, w marketach i na ryneczkach – dynia to niekwestionowana królowa jesieni. Nie wszyscy jednak wiedzą, dlaczego tak naprawdę warto ją do swojej diety włączyć, w postaci placuszków, zup czy nawet ciast. Dynię można także zwyczajnie upiec w piekarniku.
Co nam oferuje dynia
To pomarańczowe warzywo ma w swym składzie całe mnóstwo witamin. A, witaminy z grupy B, C oraz PP – gdy chcesz zafundować sobie ich dawkę, koniecznie przyrządź jakieś dyniowe danie. Ponadto to także świetne źródło białka oraz błonnika, magnezu, potasu i fosforu. Bardzo wielu osobom pomogła już w leczeniu zaparć. Zaleca się jej podawanie w przypadku osób mających problemy z nerkami oraz pęcherzem moczowym, ponieważ słynie ona ze swych moczopędnych właściwości. Pamiętaj także o tym, że zbawiennie wpływa na stan skóry i jest pomocna w opóźnianiu procesów starzenia się organizmu. Poleca się ją kobietom w ciąży, gdyż świetnie działa przeciwko nudnościom i wymiotom.
Dynie często są spożywane jako warzywa. Tłuszcze zawarte w pestkach dyni zaliczają się do pełnowartościowych tłuszczów roślinnych. Około 80% kwasów tłuszczowych to kwasy nienasycone, z czego 50-60% to wielokrotnie nienasycone. Kwasy nienasycone są niezbędnym elementem do budowy witaminy D, hormonów zwierzęcych, a także błon komórkowych. Kwasy tłuszczowe spełniają funkcję transportową enzymatycznych reakcji.
Olej z pestek dyni
Świetne właściwości ma olej z pestek dyni:
- W przemyśle kosmetycznym stosuje przy każdym typie skóry, ale szczególnie polecany dla skóry suchej, łuszczącej się, pękającej, dojrzałej (wygładza zmarszczki). Używany przeciw rozstępom, jako dodatek w olejkach do masażu, kremów i peelingów. Wykazuje właściwości nawilżające, natłuszczające i wygładzające, dzięki dużej zawartości potasu działa oczyszczająco i rozjaśniająco. Jeśli używany jest jako olej do masażu należy zmieszać go z innym olejem roślinnym (np. słonecznikowym lub oliwą) w proporcjach 1:2.
- W medycynie naturalnej stosuje się do leczenia objawów wczesnego stadium przerostu gruczołu krokowego, miażdżycy, schorzenia pęcherza i dróg moczowych, regulacji przemian hormonalnych i metabolicznych w organizmie.
- Stosowany również w przemyśle spożywczym do spożycia na surowo i do sałatek, jako dodatek do zup.
Poza tym (co tu dużo ukrywać) dynia jest po prostu pyszna, zatem śmiało włącz ją do swojego menu!