Zarządzanie odpadami – jak prowadzić je efektywnie i bezbłędnie?

Aby zarządzanie odpadami mogło być jeszcze efektywniejsze, warto pomyśleć o wdrożeniu nowoczesnych programów komputerowych, które wspomagają działania prowadzone w tym obszarze. Program do gospodarki odpadami może pomóc wtedy w różnych czynnościach poprzez łatwiejsze gromadzenie danych, udostępnienie szeregu narzędzi oraz automatyzację działań.

Zarządzanie odpadami – jak prowadzić je efektywnie i bezbłędnie?
Zarządzanie odpadami – jak prowadzić je efektywnie i bezbłędnie?

Jak działa oprogramowanie do gospodarki odpadami?

Oprogramowanie umożliwiające zarządzanie gospodarką odpadami może zaoferować swoim użytkownikom pełną gamę funkcji usprawniających prowadzenie działalności w biurze i poza nim. To możliwe, ponieważ może ono działać nie tylko na komputerach stacjonarnych, ale również na urządzeniach mobilnych.

Główną częścią systemu umożliwiającego zarządzanie odpadami jest baza danych. Zapisywane w niej informacje pozwalają na korzystanie z pełnej gamy narzędzi. Wprowadzanie informacji do bazy może następować też za pomocą urządzeń mobilnych, na przykład czytników danych, które przekazują je błyskawicznie.

Dodatkowo oprogramowanie to pozwala na integrację z różnymi zewnętrznymi rozwiązaniami, między innymi z systemami ERP, czujnikami, wagami, a także obsługuje system BDO, czyli pozwala na łatwiejsze przekazywanie informacji do Bazy Danych Odpadowych.

Jakie funkcje oferuje oprogramowanie do zarządzania odpadami?

Program do gospodarki odpadami może zaoferować swoim użytkownikom dostęp do różnych funkcji. Wśród nich warto wymienić poniższe:

 1. Obsługa transportu – oprogramowanie pozwala na zarządzanie pojazdami, kierowcami, a także innymi obszarami związanymi z przewozem odpadów.
 2. Tworzenie harmonogramów – za pomocą programu można przygotowywać harmonogramy działań, na przykład odbioru odpadów tak, by odbywał się on jak najniższym kosztem.
 3. Optymalizacja – prowadzona jest ona w celu obrania optymalnych rozwiązań z punktu widzenia firmy.
 4. Rozliczenia – przygotowywane są automatycznie rozliczenia zleceń odbioru odpadów, a na tej podstawie można następnie tworzyć faktury.
 5. Monitoring zleceń – zlecenia są monitorowane w czasie rzeczywistym za pomocą GPS, na przykład pozwala to na szybką reakcję w przypadku nieplanowanych zdarzeń, opóźnień.
 6. Yard Management System – zarządzanie ruchem odbywającym się na placu, z autoawizacją.
 7. Obsługa obiegu dokumentów – dzięki temu są one efektywnie przekazywane do odbiorców w czasie rzeczywistym.
 8. Program do BDO – możliwe jest efektywne prowadzenie działań w ramach raportowania do Bazy Danych Odpadowych. System przygotowuje raporty BDO automatycznie i oszczędza czas na ich tworzeniu.

Ponadto system pozwalający na zarządzanie odpadami zapewnia również dostęp do szeregu innych funkcji i rozwiązań. Pozwala on między innymi na kompleksową integrację z systemami ERP oraz innymi systemami informatycznymi dla biznesu, może współpracować z giełdami transportowymi, systemami instalowanymi w pojazdach, systemami RCP, RFID.

Jakie korzyści oferują programy do zarządzania gospodarką odpadami?

Programy, za pomocą których możliwe jest zarządzanie odpadami, mogą zagwarantować użytkownikom wiele korzyści. Właśnie dlatego na ich wdrożenie decyduje się dzisiaj coraz więcej firm działających w branży komunalnej, porządkowej.

Do głównych korzyści, z jakimi związane jest wdrożenie programu do gospodarki odpadami, zaliczane są:

 • Redukcja czasu poświęconego na prowadzenie niezbędnych czynności w firmie,
 • Automatyzacja szeregu procesów,
 • Zmniejszenie ryzyka błędów,
 • Szybka reakcja na zmiany w firmie,
 • Zwiększenie efektywności realizowanych działań,
 • Obniżenie kosztów działalności,
 • Podwyższenie konkurencyjności w branży.

Aby wybrać odpowiedni system umożliwiający zarządzanie gospodarką odpadami, warto sprawdzić różne propozycje przygotowane przez producentów. Można obecnie zapoznać się z nimi również online, na ich stronach internetowych. Warto zwrócić wtedy uwagę na oferowane rozwiązania, integracje, moduły dodatkowe, a także na sposób wdrożenia systemu i na jego koszty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles