Jak przechowywać warzywa i owoce?

Warzywa i owoce są podstawowym element zdrowej diety – jak je przechowywać by nie straciły swojej przydatności? 

Przechowywane we właściwych warunkach, zachowują świeży smak i dobroczynne właściwości. Co zatem należy zrobić aby im te warunki zapewnić?

Jak przechowywać?

Chociaż pozornie mogłoby się wydawać, że to drobnostka, sposób przechowywania warzyw i owoców ma bardzo duże znaczenie. Są to produkty, które dość szybko ulegają zepsuciu, a ich krótki termin przydatności do spożycia skutkuje tym, że jest to jeden z najczęściej wyrzucanych pokarmów w naszych domach. Wystarczy jednak wdrożyć kilka prostych rozwiązań, aby móc dłużej cieszyć się ich świeżością i dobrym smakiem.

Artykuły egzotyczne poza lodówką

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie wszystkie owoce i warzywa należy magazynować w lodówce. Mowa tu między innymi o egzotycznych artykułach, które ze względu na klimat z jakiego pochodzą, lepiej będzie przechowywać w suchym i ciepłym miejscu. Również takie warzywa jak pomidor, cukinia i ogórki dłużej zachowają swoją świeżość jeśli ułożymy je na półmisku i zostawiamy na kuchennym blacie lub szafce. Z kolei ziemniaki i cebulę najlepiej będzie odizolować od promieni słonecznych i umieścić wewnątrz szafki lub szuflady, gdzie panować będzie temperatura pokojowa.

Co w lodówce?

Owoce
Owoce

Produktami, które warto schować do lodówki są np. brukselka, kapusta, por, a także rzodkiewka. Również takie owoce jak jabłka i gruszki zachowają dłużej swój unikalny smak, jeśli umieścimy je na półkach chłodziarki. Należy także podkreślić, że delikatne produkty, takie jak truskawki, jagody czy wiśnie również należy przechowywać w lodówce, jednak nie dłużej niż 2 dni.

Decydując się na umieszczenie tych artykułów w lodówce, pamiętajmy aby układać je w dolnych szufladach, które powinny być dobrze osuszone, aby nie zbierała się w nich wilgoć. To bardzo istotna kwestia, ponieważ czynnik ten ma znaczny wpływ na proces starzenia się warzyw i owoców.  Problem ten dostrzegają również producenci sprzętów AGD.

Równie istotny jak temperatura jest również sposób przechowywania tych produktów. Owijanie ich w papierowe i foliowe torebki znacząco ogranicza dostęp powietrza, przez co będą krócej nadawać się do spożycia. Ponadto skraplająca się woda wewnątrz takiej osłony, będzie niekorzystnie wpływać na ich jakość i smak, a także może pogorszyć walory estetyczne. Jeśli wewnątrz lodówki dostrzeżemy produkt, który już uległ zepsuciu, należy jak najszybciej odizolować go od pozostałych. Przejrzałe warzywa i owoce znacznie przyspieszają proces psucia się innych, skracając okres ich przydatności do spożycia.

Oprócz stosowania się do wspomnianych zasad przechowywania warzyw i owoców, warto także zwrócić uwagę na to, co i w jakich ilościach kupujemy. W przypadku tych artykułów wskazane jest kupowanie częściej, ale w mniejszych ilościach. To zwiększa prawdopodobieństwo, że produkty znajdujące się w naszym domu są świeższe, a tym samym zdrowsze i smaczniejsze.

Źródło: Newseria.pl
Redakcja GP, fot.: pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Related Articles