Jak dopasować aparat słuchowy?

0
6794

Z tym mierzy się każda osoba dotknięta ubytkiem słuchu i chcąca polepszyć maksymalnie komfort swojego życia. Konieczność noszenia aparatu słuchowego dotyczy nie tylko części populacji seniorów, ale także małych dzieci i młodzieży w wieku dojrzewania. Skuteczne dopasowanie aparatu słuchowego zapewnia nie tylko wygodę w codziennym jego użytkowaniu, ale co najważniejsze poprawę jakości słyszenia. Jaki model aparatu słuchowego spośród szerokiej oferty produktów na naszym rynku wybrać i z kim skonsultować wybór?

Aparaty słuchowe – ogólna charakterystyka i podział

Spośród setek modeli aparatów słuchowych, należy wyróżnić ich podstawową kategoryzację, do której zaliczają się aparaty zauszne, wewnątrzuszne oraz implanty słuchowe. Dzięki stosowaniu innowacyjnych rozwiązań, jak również nowoczesnych technologii, aparaty zauszne cechują się niezwykłą jakością oraz wysoką precyzją działania. Ich budowa została zaprojektowana w taki sposób, by zapewnić swobodę użytkowania oraz ich niezauważalność. Tego typu rozwiązanie jest często dedykowane osobom, które zmagają się ze znacznym ubytkiem słuchu. Dodatkowo, w zależności od indywidualnych preferencji użytkownika, istnieją dwa rodzaje aparatów zausznychz wbudowanym dźwiękowodem oraz posiadające zainstalowaną słuchawkę w uchu.

Drugą kategorią aparatów słuchowychmodele wewnątrzuszne, które zostały zaprojektowane z myślą o użytkownikach, dla których zachowanie dyskrecji jest niezwykle istotne. Budowa wewnątrzusznego aparatu słuchowego sprawia, że struktura urządzenia zostaje całkowicie zamaskowana, dzięki czemu w praktyce fakt posiadania aparatu słuchowego pozostaje całkowicie niezauważalny. Jest to także w pełni praktyczne rozwiązanie – w szczególności często polecane dla osób uprawiających dodatkowe formy aktywności fizycznej. Do dyspozycji użytkowników pozostają aparaty wewnątrzprzewodowe ITC oraz aparaty słuchowe wypełniające częściowo lub całościowo małżowinę uszną ITE.

Trzecią kategorią są implanty słuchowe, przeznaczone dla osób z głębokim ubytkiem słuchu, które z różnych przyczyn nie mogą korzystać z aparatów słuchowych. Implanty słuchowe sprawiają, że użytkownicy mogą swobodnie odbierać dźwięki. Warto również wspomnieć, że z implantów słuchowych korzystają zarówno osoby starsze, jak również osoby w młodym wieku. Implanty słuchowe dzielą się na implanty ślimakowe oraz implanty kostne, a ich wszczepianie odbywa się operacyjnie.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania odpowiedniego aparatu słuchowego?

Aparat słuchowy powinien spełniać swoje podstawowe zadanie, a więc skutecznie oczyszczać otaczające użytkownika dźwięki, zapewniając tym samym swobodne rozumienie mowy innych osób. Istotną funkcją aparatu słuchowego jest neutralizacja szumów oraz różnego rodzaju sprzężeń dźwiękowych. Ważne jest również to, aby użytkownikczuł się w pełni komfortowo, zachowując możliwość odbierania otaczających go dźwięków w maksymalnie naturalny sposób. Dlatego też warto przetestować kilka modeli aparatów słuchowych i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie zapewniające możliwość jak najlepszego odbioru otaczających dźwięków.

Aparat słuchowy – jak go dopasować?

Wybór aparatu słuchowego należy poprzedzić konsultacją medyczną – korzystając z usług doświadczonych protetyków słuchu zyskuje się pewność, że proponowane rozwiązania będą dostosowane do poziomu wady słuchu. Po konsultacjach i profesjonalnej pomocy każdy użytkownik aparatu słuchowego zyska na maksymalnym komforcie i swobodzie. Należy pamiętać również o tym, aby w przypadku rozpoznania pierwszych objawów związanych z ubytkiem słuchu nie zwlekać z podjęciem stosownych kroków. Według oficjalnych danych osoby z ubytkiem słuchu czekają aż 7-10 lat z rozpoczęciem skutecznej rehabilitacji.

Rozbieżność cenowa aparatów słuchowych waha się od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy.

Warto jednak pamiętać, że wybór dobrego aparatu słuchowego pozwala cieszyć się pełnią życia. Jest to zatem ważna i konieczna inwestycja, jeśli chcemy znacznie polepszyć komfort i wygodę w naszym codziennym funkcjonowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here