Mleko chroni nas przed wieloma chorobami!

Opinie o szkodliwości mleka, mogą zaszkodzić zdrowiu wielu osób. Nie ma żadnych wiarygodnych dowodów naukowych pochodzących z badań epidemiologicznych, że zalecane przez Instytut Żywności i Żywienia spożycie produktów mlecznych może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne.

Mleko cenne dla zdrowia!

Mleko i produkty mleczne zawierają wiele cennych dla zdrowia składników odżywczych oraz są najlepszym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia. Bez udziału tych produktów w codziennej diecie pokrycie zapotrzebowania na wapń jest bardzo trudne. Przykładowo aby dostarczyć naszemu organizmowi tyle wapnia ile jest w jednej szklance mleka trzeba zjeść dwa bochenki chleba, 400 g fasolki szparagowej, 200 g tofu, 4 kg szynki, ponad 0,5 kg dorsza wędzonego, 2,5 kg kaszy gryczanej gotowanej.

mleko
mleko

Groźne niedobory

W Polsce co drugie dziecko  w wieku 4 lat nie realizuje normy na wapń, a wśród uczniów od 80 % do 90%  ma niedobory tego pierwiastka w diecie. Wśród dorosłych osób niedobory wapnia w diecie wykazuje w Polsce od 20 do 55 % osób. Wyniki licznych badań wskazują, że niedobór wapnia w diecie zwiększa ryzyko wielu chorób dietozależnych takich jak:

  • osteoporozy,
  • nadciśnienia tętniczego
  • cukrzycy typu II.

Najzdrowszym jest mleko chude (1,5%-2%) gdyż  zapobiega osteoporozie,  zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi oraz działa przeciwmiażdżycowo.

Cenny skład

Mleko zawiera olbrzymią ilość witamin potrzebnych nam do dobrego funkcjonowania, min.: wapń, fosfor, wit. A, wit. B12, kwas mlekowy, lipidy, białko, magnez, potas, wit. D, E, K, PP oraz C.

mleko
mleko

Kiedy mleko szkodzi

Picie mleka może zaszkodzić zdrowiu tylko w jednej sytuacji: kiedy jesteśmy uczuleni na laktozę. Osoby nietolerujące laktozy reagują na mleko biegunką, wzdęciami i bólami brzucha.

W trosce o zdrowie Polaków w 2013 roku zespół ekspertów z towarzystw i instytutów naukowych zajmujących się żywieniem oraz Komitetu Żywienia Człowieka PAN i Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych opublikował stanowisko dotyczące roli produktów mlecznych w zapobieganiu niedoborom wapnia. Wynika z niego, że dzieci i młodzież powinny spożywać codziennie 3-4 porcje mleka i produktów mlecznych, a osoby dorosłe minimum 2 porcje.

Grey, oprac. na podstawie IZZ
Fot.: pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles