Zielona energia w leasingu

Jak podaje GUS, niemal połowę wydatków polskich przedsiębiorstw stanowi zakup materiałów i energii. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie rozwiązań, które pozwolą im produkować prąd na własny użytek i ograniczyć wydatki związane z koniecznością jego zakupu u zewnętrznych dostawców. Niestety, rozwiązania te wciąż są bardzo kosztowne i stać na nie tylko nielicznych. Na pomoc przedsiębiorcom przychodzi leasing.

Leasing a zielona energia

Wysokość początkowych kosztów inwestycji zależy przede wszystkich od tego, jak duże jest zapotrzebowanie danego przedsiębiorstwa na energię elektryczną. W każdym przypadku o realnych oszczędnościach będzie mowa dopiero wówczas, gdy koszt poniesionych nakładów się zwróci, a może on wynosić od 50 do nawet 400 tys. zł. Niewiele przedsiębiorstw może sobie pozwolić na zakup tak kosztownych instalacji fotowoltaicznych, nawet jeśli korzystanie z nich w dłuższej perspektywie przyniesie realne korzyści. Na problem ten nie pozostają obojętne instytucje finansowe, banki i leasingodawcy, którzy coraz częściej do swojej oferty wprowadzają właśnie leasing paneli fotowoltaicznych. Komu takie rozwiązanie się opłaca, zapytaliśmy Romana Wyszomirskiego, prezesa spółki MBR Finanse S.A., zajmującej się m.in. leasingiem dla biznesu.

Leasing paneli fotowoltaicznych to korzystne rozwiązanie dla tych przedsiębiorstw, które nie dysponują rezerwami finansowymi pozwalającymi na zakup instalacji za gotówkę. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń czy sprzętów, których zakup finansujemy leasingiem, zakupione panele fotowoltaiczne możemy użytkować od razu, a co za tym idzie – czerpać korzyści z ich użytkowania. Przedsiębiorstwo, które decyduje się na taki zakup, nie angażuje środków własnych, zachowuje finansową płynność, a jednocześnie realizuje zaplanowane inwestycje.

Korzyści z leasingu

Obok kredytu leasing to najpopularniejsza forma finansowania inwestycji. Choć przez cały okres trwania umowy leasingowej jej przedmiot pozostaje własnością leasingodawcy, to leasingobiorca użytkuje go do własnych celów gospodarczych. Dla przedsiębiorstw istotny jest także fakt, że leasingobiorca cały koszt czynszu leasingowego może włączyć w koszty uzyskania przychodu, obniżając tym samym wysokość płaconych podatków.. Leasingobiorcy, którzy decydują się na sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej leasingiem, zyskują podwójnie: po pierwsze w każdym miesiącu oszczędzają na wydatkach na energię elektryczną, po drugie w czasie trwania umowy leasingowej sfinansowany leasingiem sprzęt sam na siebie zarabia i pozwala na spłatę, przynajmniej częściowo, comiesięcznych rat. Dlaczego jeszcze warto skorzystać z tej formy finansowania?

Dla wielu klientów leasing jest znacznie bardziej dostępną możliwością niż kredyt, co wynika z uproszczonej procedury i minimum formalności, których wymagają firmy leasingowe. W przeciwieństwie do banku na decyzję nie trzeba długo czekać – zwykle od jednego do dwóch tygodni – informuje Roman Wyszomirski.

To nie koniec korzyści wynikających ze sfinansowania zakupu paneli fotowoltaicznych leasingiem. Leasing operacyjny nie uwidacznia się jako zobowiązanie w bilansie leasingobiorcy – nie wpływa zatem negatywnie na jego płynność finansową i nie powiększa zadłużenia. Co więcej, nie wiąże się z niepotrzebną biurokracją. W każdym miesiącu trwania umowy firma otrzymuje jedynie fakturę do zaksięgowania. W przypadku skorzystania z takiego rodzaju leasingu nie ma potrzeby prowadzenia inwentaryzacji, ewidencji środków trwałych czy amortyzacji.

Dla kogo leasing na budowę instalacji fotowoltaicznej?

Oszczędności z tytułu produkcji energii na własny użytek odczują wszystkie firmy, których miesięczne wydatki na zakup energii u zewnętrznych dostawców są znaczące. Do przedsiębiorstw mających stały pobór energii należą m.in. chłodnie, stacje benzynowe czy zakłady produkcyjne. Dzięki instalacji fotowoltaicznej zyskają częściową niezależność energetyczną i zabezpieczą się przed wzrostem cen energii. To odpowiednie rozwiązanie również dla tych firm, którym zależy na budowie wizerunku odpowiedzialnych społecznie i otwartych na innowacje.

Ramię w ramię z motoryzacją

Zielona energia to przyszłość, z czego doskonale zdają sobie sprawę producenci samochodów elektrycznych. Najlepszym tego przykładem jest Tesla, która przestała być tylko firmą motoryzacyjną. W jej nowo otwartym salonie na Manhattanie klienci zakupić mogą nie tylko elektryczne samochody, ale także panele słoneczne i systemy magazynowania Powerwall.

W salonie Tesli już teraz eksponuje się słoneczne dachy, choć obecnie są w fazie testów i nie weszły jeszcze do sprzedaży.

Innym przykładem wykorzystania światła słonecznego w motoryzacji jest samochód marki Volkswagen Caddy Maxi Solar – chłodnia zasilana przez panele słoneczne. Autorem zabudowy jest firma Carrosseriefabriek Harderwijk, która na dachu samochodu umieściła zestaw paneli słonecznych zasilających agregat chłodniczy. Powstały w ten sposób system jest całkowicie niezależny od silnika spalinowego i jednocześnie ekologiczny.

Volkswagen Caddy Maxi Solar to nie pierwsza marka auta dostawczego z elektryczną chłodnią.

Firma Carrosseriefabriek Harderwijk już wcześniej dostarczała swoim klientom podobne rozwiązania, m.in. Iveco Daily Electic i Kangoo Z. E. Takie pojazdy umożliwiają transport artykułów spożywczych, które muszą być przewożone w odpowiednio niskiej temperaturze. Przewidujemy, że w nadchodzących latach rynek pojazdów elektrycznych znacząco się rozwinie, a auta dostawcze z elektryczną chłodnią będą pojawiać się na naszych drogach coraz częściej – mówi Roman Wyszomirski.

Źródła:
http:// 40ton.net/volkwagen-caddy-maxi-solar-czyli-chlodnia-zasilana-panele-sloneczne-kupienia-salonie
http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/22906/leasing-instalacji-fotowoltaicznej-raty-ktore-same-sie-placa
https://infogmina.com/pl/news/spolecznosc/technologia-spolecznosc/technologia-tesla-laczy-branze

______________________________

MBR Leasing to firma, którą tworzą osoby z ponad 20-letnim doświadczeniem na rynku pośrednictwa finansowego. Przedsiębiorstwo działa z powodzeniem na rynku ogólnopolskim, oferując atrakcyjne rozwiązania finansowe dla swoich klientów. Produkty MBR Leasing są nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych usług finansowych, zapewniające leasing podmiotom, które nie mogą otrzymać środków w bankach oraz innych instytucjach finansowych.  Spółka zapewnia leasing na maszyny budowlane, sprzęt ciężki, samochody ciężarkowe i auta osobowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles