Urządzenia do oczyszczalni ścieków od firmy BIOX

Oczyszczalnie ścieków odgrywają kluczową rolę w procesie usuwania zanieczyszczeń z odpadów płynnych, zanim trafią one do środowiska naturalnego. Aby zapewnić efektywne i skuteczne działanie oczyszczalni, niezbędne są odpowiednie urządzenia i akcesoria. W tym artykule przyjrzymy się kilku kluczowym elementom wyposażenia oczyszczalni ścieków, ze szczególnym uwzględnieniem mieszadeł zatapialnych oraz przyrządów niezbędnych do ich eksploatacji takich jak: prowadnice, uchwyty czy żurawiki obrotowe.

Polska produkcja

BIOX to polska firma, która swoją działalność rozpoczęła w 1989 roku od produkcji natleniaczy. Następnie w ofercie firmy pojawiły się także inne urządzenia przeznaczone dla branży wodno-kanalizacyjnej, takie jak mieszadła zatapialne, zatapiacze floatów czy żurawiki. Ich urządzenia znajdują zastosowanie w oczyszczalniach ścieków, jak również w przemyśle spożywczym, chemicznym, rolnictwie oraz hodowli ryb.

Mieszadła zatapialne – niezbędne urządzenia do oczyszczalni ścieków

Mieszadła zatapialne to podstawowe urządzenia wykorzystywane w oczyszczalniach do mieszania ścieków, osadów, roztworów i innych mieszanin wodnych. BIOX w swojej ofercie posiada:

mieszadła HYDRA – z silnikiem elektrycznym o mocy do 2,2 kW, przystosowane do pracy w ciągłym zanurzeniu. Z uwagi na dobre parametry pracy, ich główna konstrukcja pozostaje niezmienna od blisko 20 lat. Mieszadła te znajdują swoje zastosowanie w małych i średnich zbiornikach

mieszadła TURBO – większe mieszadła śmigłowe o mocy do 5,5 kW, przeznaczone do pracy w trudniejszych warunkach, dostępne w wersji ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej. Ich głównym zadaniem jest przede wszystkim mieszanie ścieków w komorach nitryfikacji i denitryfikacji, wspomaganie urządzeń natleniająco-mieszających czy też mieszanie cieczy w celu zapobiegania jej zagniwaniu.

mieszadła pompujące – wykorzystywane jako urządzenia do przepompowywania cieczy między zbiornikami o wyrównanym poziomie, w przepompowniach czy też w rurociągach. Wydajność pompowania jest proporcjonalna do mocy mieszadeł – MZP do 2,2 kw oraz MZK do 5,5 kW. Dodatkowo może być ona regulowana za pomocą falownika.

Prowadnice mieszadeł

Prowadnice to elementy niezbędne do prawidłowej obsługi mieszadeł. Standardowa prowadnica, dostępna w ofercie, dedykowana jest obsłudze oraz instalacji mieszadeł zatapialnych BIOX. Wymagają one jednak zakotwienia stopy w ścianie i w dnie zbiornika, jak również dodatkowego systemu do podnoszenia i opuszczania zamocowanego urządzenia.

W odróżnieniu od standardowej wersji prowadnic, prowadnice samoobsługowe oraz samonośne wyposażone są we własne wciągarki linowe, przez co nie wymagają dodatkowego zakupu w postaci żurawia. Ponadto model prowadnicy samonośnej wykorzystywany jest w przypadkach, gdzie nie ma możliwości montażu stopy kolumny prowadnicy do dna zbiornika. Problem montażu w dnie, pojawia się najczęściej w przypadku zbiorników o nieregularnym kształcie lub gdy istnieje ryzyko uszkodzenia izolacji. Mocowanie w tym przypadku ma miejsce wyłącznie do korony zbiornika lub do pomostu.

W każdym z wyżej wymienionych modeli istnieje możliwość zmiany wysokości roboczej urządzenia zamontowanego na prowadnicy, jak również obracanie mieszadła wokół osi pionowej i jego blokady w wybranym położeniu.

Żurawie od BIOX

W ofercie firmy BIOX dostępne są także żurawie do oczyszczalni ścieków. Swoje zastosowanie znajdują jednak wszędzie tam, gdzie występuje konieczność przenoszenia ciężkich ładunków. Docelowo zaprojektowane do podnoszenia i opuszczania pomp oraz mieszadeł w oczyszczalniach, dziś znajdują swoje zastosowanie również w innych gałęziach gospodarki. Każdy model dostępny w ofercie marki BIOX to niewielki, łatwy w montażu oraz lekki żurawik obrotowy, wyposażony we wciągarkę linową. Umożliwia to korzystanie z nich bez podłączenia do sieci elektrycznej, jak również bez zgłoszenia do Urzędu Dozoru Technicznego. Maksymalny udźwig oferowanych żurawi do mieszadeł wynosi 800 kg.

Podsumowanie

Mieszadła zatapialne, prowadnice mieszadeł, żurawiki i uchwyty do mieszadeł to kluczowe elementy oczyszczalni ścieków. Wybór odpowiednich urządzeń i akcesoriów ma istotny wpływ na efektywność procesów oczyszczania i może przyczynić się do oszczędności oraz większej ochrony środowiska naturalnego. Niezależnie od rodzaju oczyszczalni, warto inwestować w wysokiej jakości rozwiązania, które przyniosą ostatecznie długotrwałe korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles