Poprawa warunków wilgotnościowych w glebie – umiarkowany optymizm

Ostatnie deszcze poprawiły znacznie warunki wilgotnościowe w wierzchniej warstwie gleby do głębokości 28 cm. W środkowo zachodniej części kraju oraz na południu na znacznym obszarze nastąpiło przesycenie wodą wierzchniej warstwy gleby. Rzeki wezbrały i nastąpiły zalania i podtopienia. W województwie wielkopolskim, szczególnie w południowej części opady, według rozeznania przeprowadzonego przez Biura Powiatowe Wielkopolskiej Izby Rolniczej, wynosiły punktowo od 50 do 115 litrów.

Poprawa warunków wilgotnościowych w glebie – umiarkowany optymizm
Poprawa warunków wilgotnościowych w glebie – umiarkowany optymizm Źródło: IMGW

Wilgotność wynosi tylko 15-20%

Sytuacja wilgotnościowa wygląda nadal bardzo źle, wręcz dramatycznie, gdy weźmie się pod uwagę głębsze warstwy gleby na głębokości poniżej 28 cm. W tym przypadku Wilgotność na tym poziomie, w zdecydowanej większości kraju wynosi tylko 15-20%! Obszar całej Wielkopolski to znaczne niedobory wody w glebie, w niektórych miejscach na tej głębokości wilgotność osiąga poziom tylko 10%. Mimo lokalnie bardzo obfitych opadów i podtopień problem suszy nie został zażegnany. Aby wody podziemne uzupełniły się, potrzeba jeszcze sporej ilości deszczu.

W wyniku ostatnich opadów atmosferycznych podniesione poziomy rzek, miejscowo do stanów alarmowych, po ustaniu deszczowego frontu, szybko się obniżą. Zbyt przesuszona gleba i nawalne deszcze powodują szybki spływ wód opadowych. Stan wody w rzece Warcie w Poznaniu w dniu 22 sierpnia br. układał się w strefie wód niskich i wynosił 146 cm. Średni dobowy dopływ do zbiornika Jeziorsko w tym samym dniu wnosił 17,55 m3/s, a średni odpływ 27 m3/s. W zbiorniku w ciągu doby w stosunku do poprzedniej dobowej wartości, ubyło 0,83 mln3 wody. Maksymalna pojemność tego zbiornika to 202,04 mln3, aktualnie znajduje się w nim 66,02 mln3 wody.

Ciągle odczuwalny jest brak sieci zbiorników retencyjnych w kraju, które z jednej strony łagodzą skutki niedoborów wody, a z drugiej magazynują jej nadmiar.

Poprawa warunków wilgotnościowych w glebie – umiarkowany optymizm
Poprawa warunków wilgotnościowych w glebie – umiarkowany optymizm Źródło: IMGW

Długoterminowe eksperymentalne prognozy pogody

Długoterminowe eksperymentalne prognozy pogody, opracowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadają, że suma opadów atmosferycznych w miesiącu wrześniu powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej. W październiku, według prognozy, na północy kraju najprawdopodobniej kształtować się one będą powyżej normy wieloletniej, a na południu w normie. W listopadzie, także nie przewiduje się ponadnormatywnych opadów – prognozuje IMGW

Deszcz, burze i grad w większości kraju

Wrzesień i jesień za pasem, zobaczymy co przyniesie aura.

Źródło: IMGW, WIR, Marta Ceglarek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles