Niedoceniany rokitnik i jego prozdrowotne właściwości!

Rokitnik nie jest w naszym kraju popularny, a szkoda. Okazuje się bowiem, że ten owoc uważany jest za jeden z najzdrowszych na świecie.

Pochodzenie rokitnika

Czasami określa się go mianem „rosyjskiego ananasa”. Występuje w Europie i Azji, aż po Chiny, głównie wzdłuż wybrzeży morskich. W Polsce naturalne jego stanowiska znajdują się tylko nad wybrzeżem Bałtyku po ujście Wisły na wschodzie. Zdziczałe formy rosną również w Pieninach i w rejonach upraw, zwykle w obrębie obszarów zurbanizowanych. Często sadzony jako roślina ozdobna oraz w celu umocnienia skarp.

Właściwości rokitnika

Rokitnik ma owoce mają o nieco cierpkim, kwaskowatym smaku. Zawierają bardzo dużą ilość witaminy C (porównywalną do tej zawartej w aronii czy też dzikiej róży). Warto zwrócić także uwagę na fakt, iż witamina ta w przypadku rokitnika nie utlenia się pod wpływem wysokiej temperatury czy też obróbki termicznej. Nie zapominajmy o tym, że to bardzo bogate źródło innych witamin, wspomnieć warto chociażby o witaminie A,E,K oraz witamin z grupy B. Ze względu na właściwości przeciwutleniające powinno się po niego sięgać jako środek stosowany w profilaktyce antynowotworowej. Ponadto wzmacnia odporność, słynie także z tego, że usprawnia pracę mózgu oraz układu nerwowego. Owoce stosuje się przy dolegliwościach żołądkowych, chorobach reumatycznych, przeziębieniach i chorobach skóry. Owoce zawierają rzadko spotykane  w przyrodzie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe:omega-3, omega-6, omega-7, omega-9.

W kosmetologii stosuje się maseczki kosmetyczne oraz kremy/żele z owoców lub ekstraktów owoców, które poprawiają wygląd cery, opóźniają jej starzenie się, zmniejszają przebarwienia, redukują zmarszczki, odżywiają, nawilżają i odmładzają skórę. Można spożywać go w bardzo różnych formach – dżemu, oleju, nalewki, soku czy też herbaty. Z owoców można robić dżemy, soki i przeciery. Owoce zawierają dużo pektyn umożliwiających zestalanie się przetworów. Owoce utrzymują się na roślinie przez całą zimę, aż do wiosny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles