Jak zgubić zbędne kilogramy

0
74

Zima to czas, kiedy wielu z nas pozwala sobie na zjedzenie większej ilości ulubionych często małowartościowych smakołyków, w tym ciast i ciasteczek. W końcu jest szaro, zimno i smutno.  Bardzo często  mniej się też ruszamy, jemy więcej i niestety tłuściej, a napady chandry rekompensujemy sobie zjedzeniem czekoladki (przecież jeden mały kawałek nie zaszkodzi).

Nic więc dziwnego, że w czasie wiosennego ważenia możemy ujrzeć na wadze kilka kilogramów więcej. Co w takim razie zrobić? Jeżeli liczycie na dietę cud, to niestety rozczarujemy was- taka nie istnieje. Przede wszystkim najważniejsze jest to by uświadomić sobie to, iż utrata nadmiernej masy ciała powinna być zmianą trwałą, nie na chwilę. Odchudzanie to nie jest proces, który polega na jedzeniu przez miesiąc tylko warzyw, piciu jedynie wody czy głodzeniu się, a następnie powrocie do starych, niekoniecznie właściwych przyzwyczajeń. Najgorsze co możemy zrobić dla swojego organizmu to rozpoczęcie takiej drakońskiej diety! Gwałtowne ograniczenie spożywanych kalorii to bezskuteczny sposób walki z nadmierną masą ciała, a do tego niekorzystny dla naszego zdrowia.

Jak w takim razie skutecznie się odchudzić? 

W tym przypadku kluczem do sukcesu jest wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych i utrzymanie ich. Na pewno jest to metoda, która wymaga czasu, jednak jest bezpieczna dla naszego zdrowia, a wypracowane zmiany utrzymują się bardzo długo, bez efektu jo-jo. Zapewniamy was, że jest to najskuteczniejsza metoda, która daje długotrwałe efekty. Musicie być pewni podejmowanych zmian, a szybko zrozumiecie, że zdrowy styl życia jest fajny, a nie straszny.

Oto zasady, których wdrożenie może zapewnić sukces:

  1. Regularne spożywanie posiłków

Spożywanie posiłków o stałych porach (najlepiej 4-5 posiłków w ciągu dnia) sprzyja utrzymaniu metabolizmu na stałym poziomie. Ważne! Badania naukowe wskazują także, że istotne jest tempo jedzenia. Niestety jedzenie w biegu sprzyja pojawieniu się dodatkowych, niechcianych kilogramów. Warto zadbać o odpowiednie warunki w czasie spożywania posiłku. Powiedzenie, że pośpiech to zły doradca sprawdza się również w tym przypadku.

Dieta
Dieta
  1. włączenie do diety niskoprzetworzonych, niskokalorycznych produktów- głównie warzyw i owocówWypijanie odpowiedniej ilości wody

Bardzo ważna rzecz, o której często zapominamy. Zimą zwykle pijemy jej dużo mniej, ale na to także mamy sposób- jeżeli sama woda niekoniecznie wam odpowiada to świetną alternatywą może być, np. napar imbirowy- rozgrzewa, wspomaga odporność, no i usprawnia przemianę materii.

  1. włączenie do diety produktów z pełnego ziarnaOgraniczenie produktów tłustych, smażonych, słodkich i słonych przekąsek

Wybierajmy, jedzmy i kupujmy świadomie. Warto ograniczyć smażenie, na rzecz pieczenia, gotowania na parze czy duszenia, a słone i słodkie przekąski zastąpić np. orzechami, nasionami czy pestkami. W ten sposób dostarczamy sobie więcej cennych składników odżywczych.

  1. zwiększenie aktywności fizycznejDbanie o odpowiednio długi i dobrej jakości sen.

Zły sen jest jednym z najsilniejszych czynników ryzyka dla przybierania na masie ciała. Przeznaczmy na sen minimum 6h- organizm potrzebuje regeneracji. Dbajmy o nasze zdrowie!

Pamiętajmy, dieta cud nie istnieje. Istnieje za to wiele ułatwień i dobrych produktów, które na co dzień mogą ułatwić nam życie i prowadzenie zdrowego stylu życia. Czytajcie etykiety, gotujcie i uczcie się. Powodzenia w trwaniu w dobrych nawykach w 2019 roku!

mgr Patrycja Pietraszek- dietetyk Fundacji Szkoła na Widelcu

Źródło: Newseria.pl