Idzie wiosna, posiej rzeżuchę!

Chcesz mieć prawdziwą bombę witaminową – posiej rzeżuchę. Jeśli chodzi o zielone oznaki wiosny w naszych domach i mieszkaniach, z całą pewnością to właśnie rzeżucha należy do tych pierwszych i najbardziej popularnych zarazem. A warto jeść ją przez cały rok, bo to skarbnica cennych składników odżywczych i witamin.

Właściwości rzeżuchy

Sięgajmy po nią w czasie wiosennego przesilenia, bo wzmocni nas i sprawi, iż nie będziemy borykać się z problemami kiepskiego samopoczucia, poszarzałej cery czy matowych włosów. Jest w niej sporo witaminy C – polecana jest zatem przede wszystkim palaczom, którzy mają spore jej niedobory (prawie połowę mniej niż osoby niepalące). Ponadto rzeżucha kryje w sobie witaminę A, PP, K oraz B. Zawiera także ogromne ilości wapnia, dlatego polecana jest wszystkim borykającym się z osteoporozą. Żelaza i magnezu również w niej nie brakuje, dlatego dla osób przemęczonych jest to po prostu strzał w dziesiątkę. Ponadto powinny po nią sięgać osoby z niedoczynnością tarczycy, bo zawiera łatwo przyswajalny jod. To także źródło chromu, wspomaga zatem pracę trzustki. rzeżucha zwalcza wiosenne przemęczenie. Można nią posypywać kanapki, jajecznicę, ziemniaki, oraz dodawać do różnych sałatek i surówek.  A ponadto wyhodowana na parapecie rzeżucha jest wolna od wszelkiej chemii, jaka jest dodawana do wielu owoców i warzyw.

Samodzielna hodowla rzeżuchy

Do uprawy rzeżuchy musimy zaopatrzyć się w nasiona i odpowiednie naczynie. Możemy wykorzystać płaski talerzyk lub salaterkę (brzegi naczynia nie mogą być zbyt wysokie, aby nie utrudniały ścinania). Dno naczynia wykładamy warstwą waty, ligniny lub trzema warstwami papierowego ręcznika, a następnie obficie zwilżamy wodą. Przygotowany podkład posypujemy równomiernie nasionami rzeżuchy. Naczynko z rzeżuchą należy postawić w miejscu ciepłym i słonecznym, najlepiej na parapecie okna. Teraz wystarczy już tylko systematyczne podlewanie. Przez pierwsze dwa dni, póki nasionka nie ukorzenią się, wodę wlewamy delikatnie pod spód podkładu. Rzeżucha wykiełkuje po dwóch-trzech dniach, a w przeciągu kilku dni będzie już gotowa do konsumpcji. Zatem przy najbliższych zakupach koniecznie musisz ją nabyć, by niebawem rozkoszować się jej lekko ostrym smakiem i walorami prozdrowotnymi!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles