Wiosenne cięcie w ogrodzie – jaki sekator wybrać?

Wiosenne cięcie drzew i krzewów to jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie należy wykonać w ogrodzie. To gwarancja dobrego kwitnienia oraz owocowania roślin, a także sposób na ograniczenie chorób. Ważne, aby wykonać go w odpowiednim terminie i przy użyciu właściwego sekatora. Dzięki temu praca w ogrodzie będzie skuteczna i przyjemna.

Przycinamy krzewy i drzewa owocowe

Jedną z grup roślin, które powinniśmy przyciąć na wiosnę są krzewy ozdobne jak np. hortensje bukietowe, lawenda wąskolistna, krzewuszki czy róże. Ten zabieg pobudza je do wzrostu, poprawia ich kondycję i pomaga utrzymać zwartą formę. Niektóre gatunki krzewów, jak np. jaśminowce, forsycje czy pigwowce przycinamy na początku lata lub zaraz po przekwitnieniu.

Nie powinniśmy zapominać również o cięciu krzewów owocowych, co jest gwarancją prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Zadbane krzewy są zdrowe i lepiej owocują. Wczesną wiosną przycinamy krzewy agrestu, borówki amerykańskiej, aronii, porzeczek i malin owocujących jesienią na pędach tegorocznych.

Systematycznego cięcia najbardziej jednak potrzebują drzewa owocowe. W przeciwnym wypadku szybko się zagęszczą i urosną w górę, utrudniając zbiory. Brak cięcia wpływa również na słabsze plony. Bardzo wczesną wiosną przycinamy gatunki bardziej wytrzymałe na niskie temperatury, jak jabłonie oraz grusze, i to zanim jeszcze podejmą wegetację. A gatunki delikatniejsze, jak śliwy, morele, brzoskwinie, przycinamy nieco później tj. na początku kwietnia. Natomiast rośliny wrażliwe na przymrozki i podatne na choroby, jak wiśnie czy czereśnie tniemy już  po zbiorach.

Zanim jednak zaplanujemy wiosenną przycinkę drzew i krzewów musimy koniecznie pomyśleć
o doborze odpowiedniego sekatora.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sekatora?

Dobry sekator powinien być trwały, lekki i wygodny w użytkowaniu. Powinien ciąć przy małym użyciu siły, co z pewnością docenią właściciele większych ogrodów. Przy wyborze sekatora pojawia się również często pytanie czy lepiej wybrać sekator nożycowy czy może kowadełkowy. Różnica tkwi w konstrukcji mechanizmu tnącego. Sekatory nożycowe zalecane są do cięcia świeżych gałęzi, a kowadełkowe bardzo dobrze sprawdzają się przy cięciu suchych gałęzi.

Sekatory jednoręczne

W cięciu krzewów doskonale sprawdzą się sekatory jednoręczne, którymi łatwo nam będzie manewrować wśród gęstych gałązek. Przykładem jest choćby rodzina sekatorów jednoręcznych PowerGearTMX, wyposażonych w unikalny mechanizm zwiększający ponad trzykrotnie siłę cięcia, a także specjalną obrotową rączkę zmniejszającą obciążenie dłoni i nadgarstka. Wśród nich znajdziemy dwa modele sekatora nożycowego – PX94 PowerGearTMX L do cięcia świeżych gałęzi o maksymalnej średnicy 26 mm, a także model PX92 PowerGearTMX M, który sprawdzi się przy cięciu cieńszych gałązek (o średnicy do 20 mm). Osoby zainteresowane sekatorem kowadełkowym powinny wybrać model PX93  PowerGearTMX L.

Sekatory  dwuręczne

W przypadku cięcia drzew owocowych koniecznie należy zaopatrzyć się w sekator dwuręczny, który doskonale poradzi sobie z grubszymi gałęziami. W szerokiej ofercie Fiskars znajdziemy dwuręczne sekatory nożycowe i kowadełkowe PowerGearTMX, w tym modele do cięcia gałęzi o średnicy od 38 mm do 55 mm. Wszystkie są lekkie i komfortowe w użyciu, dzięki mechanizmowi zwiększającemu ponad trzykrotnie siłę cięcia. Sekator dźwigniowy, nożycowy PowerGearTMX (modele S,M,L), doskonale sprawdzi się przy przycinaniu świeżych pędów. A jeśli czeka nas cięcie grubych, suchych gałęzi (o maks. średnicy 55 mm) to wówczas warto pomyśleć o sekatorze kowadełkowym (L) PowerGearTM X.

Do kompletu można dołączyć piłę do gałęzi (L) SW75 XtractTM. Specjalnie profilowane ostrza gwarantują szybkie i czyste cięcie, umożliwiając pracę w różnych pozycjach.

Orientacyjna cena detaliczna:

– Sekatory jednoręczne PowerGearTMX – od ok. 115 – do ok. 135 zł

– Sekatory dwuręczne PowerGearTMX – od ok. 185 – do ok. 300 zł
– Piła do gałęzi(L) SW75 XtractTM – ok. 140 zł

Źródło: Newseria.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles