Dieta przy helicobacter pylori

Czy jest konieczna specjalna dieta przy helicobacter pylori? Helicobacter pylori (w skrócie Hp, dawna nazwa Campylobacter pylori) – gram-ujemna, wyposażona w kilka witek bakteria o helikalnym kształcie, która zaliczana jest do pałeczek. Bakteria ta zasiedla powierzchnię komórek nabłonkowych błony śluzowej części przedodźwiernikowej żołądka.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zainfekowanych tą bakterią jest ok. 70% ludzi w krajach rozwijających się i ok. 30% w krajach rozwiniętych. Jej obecność zwiększa ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak zapalenie żołądka typu B (mogące prowadzić do powstania nowotworu) i wrzody trawienne. Obecnie wiadomo, że H. pylori odpowiada w przybliżeniu za 80% przypadków choroby wrzodowej żołądka i 90% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy.

Co jest zakazane w diecie przy helicobacter pylori

Nie od dziś wiadomo, że dieta w przypadku różnego rodzaju chorób i dolegliwości powinna nieco różnić się od tej tradycyjnej, przeznaczonej dla osób w pełni zdrowych. Nie inaczej jest, gdy w grę wchodzi zakażenie bakterią helicobacter pylori (powoduje ona wrzody oraz zapalanie żołądka). Wówczas bowiem trzeba liczyć się z całą listą produktów zakazanych. Są to te, które pobudzają wydzielanie soków żołądkowych, czyli między innymi: kawa, mocna herbata, gazowane napoje, smażone dania, ostre potrawy, alkohol. Należy też pamiętać o zmniejszeniu ilości tłustych produktów oraz cukru (to idealna pożywka dla bakterii) w diecie. Produkty wzdymające i zawierające spore ilości błonnika także trzeba w dużym stopniu ograniczyć.

Co należy spożywać w diecie przy helicobacter pylori

Gdy jesteśmy zarażeni bakteria helicobacter pylori, powinniśmy dziennie spożywać kilka niewielkich posiłków i bardzo starannie je przeżuwać. Ważne jest też zrezygnowanie z tłustych i ciężkostrawnych potraw na rzecz tych lżejszych. Ostatni posiłek warto zjeść na 3 godziny przed snem, nie później. W niektórych badaniach wykazano, że spożycie brokułów może efektywnie zahamowywać wzrost H. pylori dzięki sulforafanowi będącemu jednym z aktywnych związków. Wykazano, że guma mastyksowa zabija H. pylori in vitro, jednakże badania przeprowadzone in vivo nie wykazały takiego działania. Stosowanie się do powyższych zasad pomoże w dużym stopniu złagodzić dolegliwości!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles