Dieta księżycowa (chronometryczna) i co warto o niej wiedzieć?

Nie od dziś wiadomo, że funkcjonowanie ludzkiego organizmu bardzo ściśle uzależnione jest od księżycowych faz. Niektórzy idą o krok dalej i pragną odżywiać się wedle swoistych wytycznych. Na czym zatem polega dieta zwana księżycową?

Na czym polega dieta księżycowa

Tak naprawdę najkrócej można opisać ją słowami: zjedz śniadanie niczym król ,umiarkowany obiad oraz żebraczą kolację. Dieta księżycowa pozawala na spożywanie prawie wszystkich produktów, należy jednak po każdy z nich sięgać o określonej porze dnia. Organizm został bowiem zaprogramowany tak, że rano toleruje inne produkty, a inne po południu i wieczorem. Dodatkowo trzeba pamiętać o limicie kalorii, na początku stosowania 1200 kcal. a potem 1000.

Ten sposób żywienia zakłada spożywanie każdego dnia trzech posiłków, z których pierwszy jest zdecydowanie najobfitszym (by organizm zdążył spalić kalorie podczas aktywności całego dnia). W rozsądnych ilościach jeść tu można właściwie wszystko. Produkty, które wylądują w naszym żołądku wieczorową porą, odłożą się zaś jako tłuszcz- tak uważają osoby stosujące księżycową dietę. Warto wiedzieć, iż ten sposób żywienia zakłada spożywanie określonych grup produktów o określonych porach, na przykład między 7.00 a 10.,00 jemy tłuste wędliny i pieczywo, 7.00 – 12.00 to czas na kaloryczne bądź suszone owoce, pora na warzywa przychodzi zaś po południu.

Szczegółowy jadłospis -Co jeść o danej porze:

  • 07:00 – 10:00 – pieczywo, wędliny, tłuste mięso
  • 07:00 – 12:00 – kaloryczne owoce, suszone owoce (np. awokado, banany, figi, rodzynki, winogrona) orzechy, migdały, pestki dyni, pestki słonecznika
  • 07:00 – 16:00 – zboża i produkty zbożowe (np. kasze, makaron, płatki, ryż)
  • 07:00 – 17:00 – większość owoców (np. ananasy, arbuzy, grapefruity, gruszki, jabłka, kiwi, melony, morele, pomarańcze, truskawki)
  • 09:00 – 22:00 – chude mięso, jaja, produkty mleczne, ryby
  • 12:30 – 15:00 – buraki, brukselka, brokuły, suche rośliny strączkowe
  • 12:30 – 22:00 – pozostałe warzywa

Dieta księżycowa pozwala nie tylko na pozbycie się zbędnych kilogramów, lecz także na przywrócenie wewnętrznej równowagi organizmu. Ten plan żywieniowy jest zdrowy, odpowiednio zbilansowany i różnorodny, ma wszelkie niezbędne organizmowi składniki odżywcze, wiec można go bez obaw polecić wszystkim. Warto wspomóc program odpowiednią ilością ruchu, który usprawni trawienie i wpłynie korzystnie na kondycję.

Plan chronometryczny to nie dieta na tydzień czy dwa, lecz sposób odżywiania na całe życie.