Wspaniałe właściwości posiada kora kruszyny pospolitej

Kora kruszyny – wielu z nas nigdy o niej nie słyszało, niektórzy jednak niezwykle często i z chęcią po nią sięgają. Słynie z szeregu prozdrowotnych właściwości, dlatego warto na nią postawić!

Przygotowanie Kory Kruszyny

Na początku wyjaśnijmy, iż świeżo suszona kora może skutkować zatruciem, powinno się jej używać wtedy, kiedy była przechowywana dłużej niż rok po zbiorach. Do leczenia używa się także ususzonej w 100 stopniach Celsjusza – świeża zawiera składniki mogące wywołać wymioty. Kora kruszyny pospolitej posiada wiele cennych składników takich jak: diglikozydy glukofranguliny A i B, glikozydy franguloemodynowe, garbniki, sterole, kwas chryzofanowy, emodynę oraz alkaloidy peptydowe. W przemyśle farmaceutycznym poszukuje się jedynie kory zebranej z młodych pni i gałęzi, nie posiadających jeszcze liści.

Właściwości Kory Kruszyny

Kora kruszyny ma za zadanie pobudzenie perystaltyki jelit, jest zatem świetna w przypadku uporczywych zaparć. Powinny sięgać po nią osoby starsze, które miewają kłopoty trawienne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, iż można po nią sięgać doraźnie, od czasu do czasu. W przeciwnym razie bowiem potrafi upośledzać naturalną perystaltykę jelit. Antrazwiązki zawarte w korze kruszyny charakteryzują się łagodnym działaniem przeczyszczającym, porównywalnym do siły działania przeczyszczającego rzewienia. Działanie antrazwiązków polega na blokowaniu przepływu wody i jonów sodowych z jelit do krwioobiegu. Dzięki temu kał zostaje upłynniony i w zdecydowanie łatwiejszy sposób może być przesuwany w stronę odbytu. Antrazwiązki powodują również wzmożenie ruchów perystaltycznych (naprzemiennych skurczy i rozluźnień) jelit, co również przyczynia się do szybszego przemieszczania mas kałowych. Zawsze należy pamiętać, że leczenie zaparć powinno opierać się w sposób krótkotrwały na stosowaniu preparatów o działaniu przeczyszczającym, a w sposób długoterminowy na zmianie nawyków żywieniowych i wdrożeniu aktywności ruchowej.

Odwar z kory kruszyny

1 -2  łyżeczki kory zalać szklanką wody i ogrzewać  pod przykryciem powoli do wrzenia przez 15 minut. Przecedzić. Pić po 1/2 szklanki wieczorem jako środek przeczyszczający. Kora kruszyny okazuje się również nieodzowna w przypadku schorzeń wątroby oraz dróg żółciowych. Kobiety w ciąży oraz matki karmiące powinny przed jej użyciem skonsultować się z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles