Dieta kopenhaska – dlaczego nie warto jej stosować?

Osoby, którym bardzo opornie idzie proces odchudzania, nierzadko poszukują rozwiązań, które zapewnią szybką utratę wagi. Dlatego też decydują się na słynną dietę kopenhaską. Warto jednak wiedzieć, jakie niesie ona konsekwencje. Zwolennicy diety wymieniają jej zalety:

  • trzynastodniowa kuracja jest niejako nauką ograniczania się do niedużych porcji jedzenia
  • dieta pomaga wyeliminować wszelkie złe nawyki, między innymi zwyczaj podjadania między posiłkami
  • ogranicza ryzyko pojawienia się efektu jo–jo

Czy aby na pewno? Tego typu jadłospis bazuje na jajkach, kawie warzywach  i befsztykach, dziennie przyjmuje się niecały tysiąc kalorii (zdarza się nawet, że połowę tej ilości).

Skutki uboczne diety kopenhaskiej

Jednak, jak można się domyślać dieta kopenhaska, czyli brak spożywania odpowiedniej ilości tłuszczu, witamin i mikroelementów skutkuje niepożądanymi skutkami ubocznymi. Nierzadko podczas trwania diety kopenhaskiej zdarzają się omdlenia i zasłabnięcia (zwłaszcza w przypadku osób, które przed jej rozpoczęciem spożywały dużą ilość kalorii). Nadmierne wypadanie włosów, słabe paznokcie, niezdrowo wyglądająca skóra – to także zdarza się bardzo często. Nierzadko osoby będące na owej diecie odczuwają drażliwość, zdenerwowanie i niepokój. Najczęściej to objawy znikają na miesiąc – dwa po jej zakończeniu. Nie zapominajmy jednak o tym, że spożywanie tak małej ilości kalorii i monotonia w składnikach sprawia, że niepożądany efekt jo-jo pojawia się niemal zawsze.

Komu nie wolno stosować diety kopenhaskiej

Z powodu jej rygorystyczności dieta kopenhaska nie jest polecana nastolatkom (składniki odżywcze i kalorie są niezbędne do ich prawidłowego rozwoju) i osobom w podeszłym wieku – będzie ona dla nich zbyt wymagająca. Z diety nie powinny też korzystać osoby pracujące fizycznie, regularnie uprawiające sport, ponieważ niedostarczanie odpowiedniej ilości węglowodanów i tłuszczów może się okazać przy ich intensywnym trybie życia szkodliwe. Diety kopenhaskiej nie mogą też stosować kobiety w ciąży i matki karmiące.

Czy zatem warto stosować dietę kopenhaską? Odpowiedź wydaje się oczywista…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles