Nietolerancja laktozy? Wybieraj mleko roślinne na przykład ryżowe!

Nietolerancja laktozy – Coraz więcej osób zmaga się z tym problemem. Biegunki, wzdęcia, kolki, bóle brzucha, gazy, a czasami także nudności i wymioty – lista objawów jest niestety długa. W tym przypadku nie trzeba jednak rezygnować z mleka całkowicie, lecz zamienić zwierzęce na roślinne, by wyeliminować problem.

Po jakie mleka roślinne warto sięgać?

Tak naprawdę można przygotować je samodzielnie z szeregu różnych roślin. Świetnie sprawdzają się między innymi: soja, wiórki kokosowe, owies, orzechy włoskie i laskowe, ryż, kasza jaglana, nerkowce, orzechy macadamia czy pinia.  Warto wspomnieć, iż mleko roślinne (prócz tego, że nie ma w swoim składzie laktozy), nie zawiera także cholesterolu. To także świetne źródło cennej witaminy B oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają rewelacyjny wpływ n pracę serca. To także dobre rozwiązanie dla tych, którzy narzekają na powolny metabolizm i zaparcia.

Nietolerancja laktozy – Mleko ryżowe

Mleko ryżowe  przeważnie robione z brązowego ryżu, w przepisach domowych słodzone cukrem lub syropem z agawy, w nowoczesnych, oraz tradycyjnych (np. japońskich), w komercyjnych wersjach bez dodatku cukru. W porównaniu z mlekiem krowim, zawiera więcej węglowodanów, ale nie zawiera znaczących ilości wapnia i białka, a cholesterolu oraz laktozy – w ogóle. Komercyjne marki mleka ryżowego często są wzbogacane w witaminy i sole mineralne, włącznie z wapniem, witaminą B12, witaminą B3, i żelazem[3].

Komercyjne marki mleka ryżowego są dostępne w aromatach waniliowym i czekoladowym, jak i w oryginalnej niearomatyzowanej formie i mogą być używane w wielu przepisach jako alternatywa dla tradycyjnego, krowiego mleka. Mleko ryżowe jest hypoalergiczne, nadaje się nawet dla starszych niemowląt – najczęściej powyżej 6 miesiąca życia. Nie powinno być traktowane jako zastępnik mleka kobiecego (lub mleka modyfikowanego).

Mleko ryżowe słynie z tego, że jest bardzo pożywne, orzechowe skutecznie zapobiega cukrzycy. A owsiane obniża poziom cholesterolu we krwi, zaś migdałowe zapobiega osteoporozie. Sojowe zaś ułatwia gojenie się ran. Mleko roślinne to samo zdrowie!