Nietolerancja laktozy? Wybieraj mleko roślinne na przykład ryżowe!

Nietolerancja laktozy – Coraz więcej osób zmaga się z tym problemem. Biegunki, wzdęcia, kolki, bóle brzucha, gazy, a czasami także nudności i wymioty – lista objawów jest niestety długa. W tym przypadku nie trzeba jednak rezygnować z mleka całkowicie, lecz zamienić zwierzęce na roślinne, by wyeliminować problem.

Po jakie mleka roślinne warto sięgać?

Tak naprawdę można przygotować je samodzielnie z szeregu różnych roślin. Świetnie sprawdzają się między innymi: soja, wiórki kokosowe, owies, orzechy włoskie i laskowe, ryż, kasza jaglana, nerkowce, orzechy macadamia czy pinia.  Warto wspomnieć, iż mleko roślinne (prócz tego, że nie ma w swoim składzie laktozy), nie zawiera także cholesterolu. To także świetne źródło cennej witaminy B oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają rewelacyjny wpływ n pracę serca. To także dobre rozwiązanie dla tych, którzy narzekają na powolny metabolizm i zaparcia.

Nietolerancja laktozy – Mleko ryżowe

Mleko ryżowe  przeważnie robione z brązowego ryżu, w przepisach domowych słodzone cukrem lub syropem z agawy, w nowoczesnych, oraz tradycyjnych (np. japońskich), w komercyjnych wersjach bez dodatku cukru. W porównaniu z mlekiem krowim, zawiera więcej węglowodanów, ale nie zawiera znaczących ilości wapnia i białka, a cholesterolu oraz laktozy – w ogóle. Komercyjne marki mleka ryżowego często są wzbogacane w witaminy i sole mineralne, włącznie z wapniem, witaminą B12, witaminą B3, i żelazem[3].

Komercyjne marki mleka ryżowego są dostępne w aromatach waniliowym i czekoladowym, jak i w oryginalnej niearomatyzowanej formie i mogą być używane w wielu przepisach jako alternatywa dla tradycyjnego, krowiego mleka. Mleko ryżowe jest hypoalergiczne, nadaje się nawet dla starszych niemowląt – najczęściej powyżej 6 miesiąca życia. Nie powinno być traktowane jako zastępnik mleka kobiecego (lub mleka modyfikowanego).

Mleko ryżowe słynie z tego, że jest bardzo pożywne, orzechowe skutecznie zapobiega cukrzycy. A owsiane obniża poziom cholesterolu we krwi, zaś migdałowe zapobiega osteoporozie. Sojowe zaś ułatwia gojenie się ran. Mleko roślinne to samo zdrowie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles