Cebula – właściwości lecznicze i prozdrowotne

W czasach zamierzchłych była niemalże podstawą diety Polaków, lecz i dziś sięgamy po nią często. Nadaje smak wielu potrawom, idealna do sosów, jajecznicy, potraw jednogarnkowych, zup czy twarożku.

Historia cebuli

Warto wiedzieć, że tak naprawdę niepozorna i tania cebula to samo zdrowie – jej prozdrowotne właściwości znane są już od kilku tysięcy lat! Pochodzi prawdopodobnie z Azji Środkowej, uprawiana jest od bardzo dawna. Rysunki cebuli znajdowane są na wykopaliskach w Palestynie pochodzących z epoki brązu sprzed około 5000 lat p.n.e. Nie wiadomo, czy była wówczas uprawiana, czy tylko zbierana, większość naukowców jest jednak zdania, że mogła być uprawiana już wówczas: jest bowiem łatwa do uprawy i przechowywania

Co znajdziemy w cebuli

W 100 gramów cebuli znajdziemy tylko 40 kalorii, zatem jest jak najbardziej polecana osobom dbającym o linię. W cebuli występują olejki lotne, m.in. dwusiarczek alilo-propylowy o charakterystycznym zapachu oraz inne siarczki i związki alkilowe; ponadto: kwercetyna, enzymy; witaminy: C (nawet do 15%), B1, B2, B3 (PP), E, K, prowitamina A; saponiny, flawonoidy, fruktozany, cukier, pektyna, sole wapna, fosforu, krzemu, magnezu, żelaza, cynku i selenu.

Właściwości prozdrowotne cebuli

Dowiedziono, że osoby, które ją regularnie spożywają, nie zapadają na niektóre typy nowotworów (między innymi jelita grubego, gardła, jajników czy nerek). Cebula to też znakomity środek na zapobieganie zakrzepom, obniża ciśnienie tętnicze. Udowodniono, że gdy spożywamy dziennie jedną cebulę, spada ilość złego cholesterolu w naszej krwi, zaś dobrego jest więcej. Ponadto to znana wszystkim metoda na infekcje bakteryjne, słynie bowiem ze swojego działania bakteriobójczego. Smak syropu z cebuli zna zapewne każdy z nas. Sama cebula wzmacnia odporność organizmu.

Wspaniale poprawia także trawienie i zapobiega zaparciom. Poprawia również funkcjonowanie wątroby. Nadająca daniom smaku i charakteru, tania i zdrowa – śmiało można nazwać ją królową warzyw!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles