Bezpieczeństwo w pigułce, czyli przepis na jazdę bez kolizji

Bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze. Poniżej prezentujemy 7 wskazówek jak jeździć bezkolizyjnie.

Obserwuj uważnie

Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim
od Ciebie. Zawsze bierz pod uwagę wszystko, co dzieje się w Twoim otoczeniu – wypatruj zagrożeń, sięgaj wzrokiem poza koniec maski auta oraz unikaj wpatrywania się w jeden punkt na drodze.

Bądź skoncentrowany        

Prowadzenie pojazdu wymaga od Ciebie pełnej koncentracji. Mitem jest wiara w to, że możemy kierować autem i robić jeszcze kilka innych rzeczy. Ustawianie klimatyzacji, zmienianie stacji w radiu, rozmowa przez telefon – nawet korzystając z zestawu głośno mówiącego, sprawiają, że albo nie patrzysz na drogę, albo przestajesz dostrzegać to, co się dzieje wokół. Te sekundy dekoncentracji mogą stać się kluczowe dla bezpieczeństwa podróży.

Kontroluj strach

Podczas trudnych i niebezpiecznych sytuacji na drodze instynktownie pozwalamy, by strach przejął nad nami kontrolę. Pracuj nad dobrymi nawykami i odruchami, bo w obliczu wyzwania, logika i dobre przyzwyczajenia pomogą odzyskać kontrolę nad sytuacją.

Bezpieczna jazda
Bezpieczna jazda

Dostosuj prędkość

Pamiętaj, że właściwym miejscem do szybkiej jazdy jest tor wyścigowy. Ciągłe przyspieszanie i hamowanie jest zarówno niebezpieczne jak i nieekonomiczne. Podróżowanie w spokojnym i rozsądnym tempie, dostosowanym do warunków panujących na drodze, zapewni Ci czas na reakcję, jeśli coś Cię zaskoczy.

Prowadź samochód płynnie

Trzymaj ręce na kierownicy, unikaj gwałtownych ruchów i dostosuj szybkość wykonywanych manewrów do swoich umiejętności. Pamiętaj, że inni nie czytają w Twoich myślach, dlatego sygnalizuj z wyprzedzeniem swoje manewry. Pamiętaj, by zachować dystans do pojazdu przed Tobą.

Spodziewaj się niespodziewanego

Każdy dzień na drodze jest inny. Unikaj przekonania, że nic Cię nie jest już w stanie zaskoczyć. Zachowaj czujność i patrz na znaki – jazda na pamięć zgubiła już niejednego kierowcę. Twoje doświadczenie i opieranie się na zasadzie ograniczonego zaufania, pomogą skutecznie zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom.

Korzystaj z pomocy i ucz się

Tankowanie auta, sprawdzanie poziomu oleju silnikowego i ciśnienia w oponach czy wjazd na myjnię samochodową, szczególnie na początku motoryzacyjnych doświadczeń, mogą sprawić Ci wiele trudności. Korzystaj    z pomocy i ucz się od specjalistów na stacjach Shell. Pamiętaj, że sprawny samochód to wyższy poziom bezpieczeństwa na drodze.

Egzamin na prawo jazdy to początek przygody za kierownicą. Może minąć wiele czasu, zanim dobre nawyki wejdą początkującemu kierowcy w krew i staną się codziennością. Dlatego ważne jest, by być świadomym tego, co się umie jako kierowca i nie popadać w brawurę, próbując wychodzić poza bezpieczne granice swojej wiedzy i umiejętności.

Źródło: Newseria.pl
Grey, fot. pixabay

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles