Zmęczony złą pogodą? Sprawdź gdzie się udać na wakacje zagraniczne, aby uniknąć zimna?

Polacy coraz chętniej wyjeżdżają na wakacje zagraniczne, nie tylko w miesiącach letnich, ale także jesienią i zimą. Urlop poza sezonem letnim, nie zawsze oznacza relaks na mroźnym stoku. To dobry moment, aby rozważyć zakup biletu na samolot do tropikalnego raju. Gdzie należy się udać, aby uciec od nieprzyjemnego zimna?

 Perspektywa zrelaksowania się w egzotycznym raju staje się coraz bardziej interesująca dla polskich turystów. Liczba klientów, którzy kupili bilet w 2014 roku na samolot przez Tripsta.pl na lot do egzotycznego miejsca na grudzień wzrósł o ponad 10% w porównaniu do roku ubiegłego, a na styczeń o 7%. Niewątpliwie podróże do egzotycznych państw stają się coraz bardziej popularne. Jednak najważniejsze pytanie pozostaje bez zmian. Gdzie powinniśmy się udać?

Odpowiedź jest prosta, jeśli weźmiemy pod uwagę jeden podstawowy czynnik – temperaturę w nadchodzących tygodniach. Szybkie spojrzenie na mapę pogodową i na pewno nie rozczarujemy się, jeśli wybierzemy popularny w Polsce i zawsze słonecznym Egipt. Z kolei jeśli chcemy poczuć upał tuż przed Świętami Bożego Narodzenia należy wybrać się np. do dalekiej Tajlandii. Natomiast Wyspy Kanaryjskie i Tunezja nie będą już tak gorące, ale nadal pozwolą na wygrzanie kości w czasie, gdy znajomi będą łykać tabletki na gardło i leczyć katar.

Średnie temperatury w wybranych krajach:

LISTOPAD GRUDZIEŃ STYCZEŃ LUTY
Egipt 24°C 23°C 22°C 23°C
Tunezja 22°C 18°C 18°C 20°C
Wyspy Kanaryjskie 23°C 22°C 21°C 21°C
Tajlandia 30°C 31°C 30°C 32°C
Malezja 29°C 24°C 26°C 27°C

 

Porównując temperatury w poszczególnych miesiącach i krajach warto również porównać ceny. Wybierając najcieplejsze kraje trzeba liczyć się z tym, że bilet na samolot będzie droższy. Jeśli zdecydujemy się na 2-tygodniowe wakacje w Tajlandii w grudniu, to za bilet w dwie strony zapłacimy około 1900 złotych. Ta sama podróż w styczniu i lutym kosztuje więcej – około 2350 złotych. Jeśli chcemy udać się do Malezji trzeba liczyć się wydatkiem około 3500 złotych na bilet na samolot, ale już w lutym jego cena spada do 3000 złotych.

Najlepszym miejscem do spędzenia gorących i tanich egzotycznych wakacji jest Egipt. Średnia temperatura wynosi tam około 22-24°C, a za bilet w dwie strony zapłacimy tylko około 1100 złotych. Choć średnia temperatura w Tunezji jest niższa niż w Egipcie, to taki sam lot będzie kosztować 300-600 złotych więcej w zależności od miesiąca wyjazdu. Natomiast Wyspy Kanaryjskie znajdują się gdzieś w środku, jeśli chodzi o ceny biletów lotniczych, a ich cena wynosi około 1250-1300 złotych.

Jednak wybierając kierunek jesienno-zimowych wojaży warto także sprawdzić, co do zaoferowania poza ciepłym klimatem mają wspomniane kraje, bo jak się okazuje często oprócz złotego piasku i lazurowej wody kryje się w nich znacznie więcej.

Egzotyczna wyprawa w zasięgu ręki: Egipt i Tunezja

Dobrym kierunkiem na jesienne wyprawy jest Egipt i Tunezja. Dzięki swojemu położeniu, zapewniającemu słoneczną pogodę, kraje te, miłośnicy plażowania mogą odwiedzać cały rok. Jeśli jednak masz dość opalania się, Egipt będzie również doskonałym celem podróży dla osób, które cenią sobie możliwość zetknięcia się ze starożytną historią, bowiem obfituje on w zabytki, a brak dokuczliwego skwaru w tym okresie stwarza doskonałe warunki do zwiedzania. Piramidy w Gizie, Dolina Królów, czy Świątynia w Luksorze, to tylko nieliczne miejsca, które warto odwiedzić. Niewątpliwą zaletą wypadu w tym okresie jest brak tłumów w jesiennych miesiącach. To w połączeniu z dość wysoką temperaturą i tanimi biletami lotniczymi sprawia, że jest on dobrym celem dla tych, którzy są chcą poczuć letnie upały w jesiennych i zimowych miesiącach.

Wybierając się na 2-tygodniowy urlop najmniej za bilet w dwie strony zapłacimy w listopadzie, styczniu lub lutym – około 1050 złotych. Chcąc spędzić Święta Bożego Narodzenia właśnie w Egipcie musimy się liczyć ze wzrostem ceny biletu do 1250 złotych.

Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami aktywnego wypoczynku, to warto wybrać się na wycieczkę do Tunezji. Tunezyjskie wybrzeże rozciągające się na długości prawie 1300 km, czysta woda, szerokie plaże i liczne zatoki są wręcz rajem raj dla miłośników windsurfingu oraz nurkowania, szczególnie jeśli lubimy podziwiać rafy koralowe. Dobrym miejscem do nurkowania jest Narodowy Park Morski i okolice skalistych wysepek La Galite. Szkoły nurkowania można znaleźć niemalże na każdym kroku. Popularnością cieszy się również windsurfing. Łagodny klimat na północnym wybrzeżu sprawia, że amatorzy tego sportu mogą go tam uprawiać przez cały rok.

Odwiedzając Tunezję warto wybrać się na przejażdżkę wielbłądami po Saharze. Ze względu na bardzo wysoką temperaturę w miesiącach letnich, jesień jest dobrym momentem na tego typu wyprawę. Nawet gdy temperatura jest raczej niska dla przeciętnego  Tunezyjczyka, to dla Europejczyków najczęściej oznacza ona lato. Taka wycieczka to nie lada gratka dla fanów „Gwiezdnych Wojen”, ponieważ często jednym z punktów, w którym zatrzymują się wyprawy jest miasteczko, gdzie kręcono sceny z planety Tatooine. Jeśli zdecydujesz się na wizytę w Tunezji w styczniu lub lutym to koszt biletu lotniczego wyniesie około 1400 zł.

Gorąca zima w Europie? – Wyspy Kanaryjskie

Osoby ceniące sobie różnorodność powinny wybrać się na Wyspy Kanaryjskie, gdzie można spędzić wakacje leżąc na plaży, jak również uprawiając sporty wodne. To egzotyczne miejsca jest bardzo interesujące także z finansowego punktu widzenia. Koszt biletu wynosi około 1300 złotych bez względu na to, czy zdecydujesz się odwiedzić Wyspy w grudniu, styczniu lub lutym.

Dla miłośników trekkingu i górskich wędrówek idealnym miejscem będzie wyspa La Palma – mała, słabo zaludniona, i pełna dobrze utrzymanych szlaków turystycznych. Przeciwieństwem jest wyspa Gran Canaria, która jest miejscem typowo turystycznym, odpowiadającym przede wszystkim miłośnikom plażowania. Jeśli szukacie połączenia charakteru La Palmy i Gran Canarii koniecznie musicie się udać na wyspę Lanzarote. Lanzarote przygotowana jest zarówno na osoby pragnące korzystać z uroków plaż, jak i tych, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek. To doskonałe miejsce dla surferów, kitesurferów i osób uprawiających windsurfing. Jesienią i zimą na Wyspach Kanaryjskich powietrze jest ciepłe i przyjemne, a temperatura nie spada poniżej 20°C.

island-1605228_1920

Kierunek Azja: Tajlandia i Malezja

Dla osób planujących wakacje zagraniczne w ciepłym klimacie, a jednocześnie chcących poznać egzotyczną kulturę dobrym kierunkiem będzie Tajlandia i Malezja. Tajlandię z pewnością warto odwiedzić w listopadzie, kiedy to mieszkańcy świętują Loi Krathong. Podczas tego kolorowego, magicznego festiwalu, który odbywa się ludzie w całym kraju umieszczają na wodzie kolorowe świecące łodzie wykonane z liści bananowca. Krathongi odpływając zabierają zły los.

Również do Malezji warto wybrać się w miesiącach jesiennych i zimowych. Turyści także cenią sobie ten kierunek. Jak wskazują dane Tripsta.pl liczba rezerwacji w okresie zimowym do tego kraju wzrosła o ponad 100% w 2014 roku. Malezja jest dobrym miejscem dla wszystkich tych, którzy chcą poczuć klimat tropikalny w zupełnie innym środowisku niż europejskiej.

Podczas podróży do Malezji w październiku, można trafić na obchody Nowego Roku – Maal Hirjah (inaczej nazywanego Awal Muharram). Podczas Maal Hirjah ludzie świętują początek nowego roku (który jest liczony od daty ucieczki Mahometa z Mekki do Medyny w 622 roku). Innym świętem, na które można natknąć się podczas wizyty jesienią w Malezji jest festiwal Kota Belud jest Tamu Besar, gdzie można uczestniczyć m. in. w zawodach konnych z plemieniem Bajau i wyścigach bawołów. To tylko kilka świąt, które obchodzone są w Malezji. Ich częstotliwość wynika z wielokulturowości tego kraju. Dlatego właśnie Malezja jest dobrym miejscem dla osób, które cenią sobie różnorodność.

Źródło: Newseria.pl
Redakcja GP, fot.: pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles