Strona głównaFamilyNiedobórwitaminy D to większe ryzyko wystąpienia depresji

Niedobórwitaminy D to większe ryzyko wystąpienia depresji

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z The Irish Longitudinal Study on Aging (TILDA) w Trinity College w Dublinie wykazało, że niedobór witaminy D był związany ze znacznym zwiększonym ryzykiem depresji (+ 75%) w ciągu czterech lat.

 

Witamina D lub „witamina słoneczna” a depresja

Depresja w późniejszym okresie życia może znacznie obniżyć jakość życia i jest silnym czynnikiem ryzyka pogorszenia funkcjonowania, przyjęcia do opieki stacjonarnej i przedwczesnej śmierci. Biorąc pod uwagę złożony charakter depresji, w tym fakt, że większość osób starszych jest niezdiagnozowana, profilaktyka jest priorytetem, a identyfikacja ważnych czynników ryzyka ma kluczowe znaczenie.

Witamina D lub „witamina słoneczna” jest niezbędna dla zdrowia kości i ich niedoboru, a ostatnio została powiązana z innymi skutkami zdrowotnymi niezwiązanymi z kością, takimi jak stany zapalne i cukrzyca. Niewielkie badania wykazały powiązania między witaminą D a depresją, ale niewiele z nich prowadziło z czasem obserwację tych samych osób dotkniętych chorobą, podczas gdy inne nie wzięły pod uwagę innych czynników, które mogą również wpływać na depresję. Odkrycia te są ważne, ponieważ zespół TILDA już wcześniej

Autorzy stwierdzili, że:

  • Niedobór witaminy D był związany z 75% wzrostem ryzyka wystąpienia depresji o 4 lata –
  • Odkrycie to pozostało solidne po uwzględnieniu szeregu istotnych czynników, w tym objawów depresji, obciążenia chorobami przewlekłymi, aktywności fizycznej i chorób układu krążenia
  • Ponadto wykluczenie z analiz uczestników przyjmujących leki przeciwdepresyjne i suplementację witaminy D nie zmieniło wyników informował, że 1 na 8 starszych dorosłych Irlandczyków ma niedobór witaminy D.

http://serwer2256424.home.pl/autoinstalator/wordpress/zyciodajna-witamina-d-warto-o-niej-pamietac/

Wpływ witaminy D na mózg

Autorzy sugerują, że odkrycia mogą wynikać z potencjalnego bezpośredniego wpływu witaminy D na mózg. Biorąc pod uwagę strukturalne i funkcjonalne zmiany mózgu obserwowane w późnej depresji, witamina D może mieć działanie ochronne, osłabiając te zmiany. Podobnie, inne badania wykazały, że poziom witaminy D jest również powiązany z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak demencja, choroba Parkinsona i stwardnienie rozsiane. Te odkrycia są ważne, ponieważ poziom witaminy D jest stosunkowo łatwy i niedrogi do modyfikacji poprzez suplementację lub wzmacnianie. Jednak w Irlandii wzbogacanie produktów spożywczych witaminą D jest dobrowolne i niewielu producentów to robi. Sytuację tę pogarsza brak jakichkolwiek wytycznych dotyczących witaminy D od rządu.

dr Robert Briggs, powiedział: „Jest to największe reprezentatywne i najbardziej kompleksowe badanie dotyczące ryzyka depresji i poziomu witaminy D w osoby starsze kiedykolwiek przeprowadzone w Irlandii. Nasze odkrycia dostarczą użytecznych informacji, które pomogą w kształtowaniu polityki w zakresie zdrowia publicznego – szczególnie w odniesieniu do propozycji przydatności leczenia / suplementacji witaminą D w przypadku depresji ”.

sciencedaily.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Musisz przeczytać