Karmienie piersią przez ponad 6 miesięcy wyszczupla talię

Trwające powyżej 6 miesięcy karmienie piersią wiąże się z mniejszym obwodem w talii u matki aż do dziesięciu lat od urodzenia dziecka – informuje ”Journal of Women’s Health”.

Karmienie piersią
Karmienie piersią

Wiadomo, że ciąża przyczynia się do odkładania tłuszczu na brzuchu.  W późniejszym życiu wiąże się z większym ryzykiem chorób serca.

W badaniu wzięło udział ponad 600 kobiet

W badaniu Pregnancy Outcomes and Community Health (POUCH) wzięło udział 678 kobiet.  Kobiety te urodziły dziecko od 7 do 15 lat wcześniej. Gabrielle G. Snyder i jej współpracownicy z University of Pittsburgh (Pennsylvania) oraz Michigan State University (East Lansing) porównali dane dotyczące obwodu w talii oraz deklarowanego przez matki czasu karmienia piersią.

Po uwzględnieniu także kobiet nie karmiących piersią oraz takich czynników jak zdrowy styl życia, okazało się, że dłuższe niż pół roku karmienie piersią wiąże się z mniejszym obwodem w talii. Autorzy proponują dodatkowe analizy uwzględniające łączny okres karmienia piersią przez kobietę w całym jej życiu. Celem tego ma być lepsze zrozumienie  skumulowanego wpływu karmienia na występującą u kobiet otyłość typu centralnego. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki
http://naukawpolsce.pap.pl/