Kalistenika oraz Street Workout

Kalistenika to aktywność fizyczna polegająca na treningu siłowym opartym o ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała, takie jak np. „pompki”, „mostki”, „brzuszki” i „dipy”. Jest często łączona ze stretchingiem. Kalistenika ma pozytywny wpływ na układ krwionośny człowieka oraz kształtuje mięśnie, równowagę, zwinność i koordynację. Wykorzystuje się ją w ramach treningu wojskowego oraz wychowania fizycznego w szkołach na całym świecie.

Skąd się wzięła kalistenika

Ta forma rozwoju fizycznego była szeroko stosowana przez starożytnych Greków i Rzymian, a jednym z pierwszych świadectw dotyczących kalisteniki jest relacja Herodota, który podaje, że była ona stosowana przez Spartan podczas treningu przed nadchodzącą bitwą pod Termopilami. Rzymski historyk Liwiusz pisze, że ćwiczenia z masą własnego ciała były również wykorzystywane przez gladiatorów trenujących w ludi (obozach kondycyjnych).

W drugim dziesięcioleciu XXI wieku kalistenika stała się ponownie popularna m.in. dzięki filmom umieszczanym na portalu YouTube gdzie taką aktywność fizyczną określa się jako street workout (pol. trening uliczny). Polsce od kilku lat funkcjonuje nieformalna grupa Street Workout Poland, której celem jest popularyzacja Kalisteniki i Street Workout w społeczeństwie. Od 4 lat organizowane są tzw. Street Workout Poland Championships, czyli nieoficjalne Mistrzostwa Polski, w których zawodnicy z całego kraju rywalizują ze sobą w dwóch kategoriach, freestyle oraz siłowej.

Co nam daje street workout

Odpowiednie zestawienie prostych ćwiczeń daje niewiarygodne rezultaty, jest przystępne dla każdego oraz cechuje się niezwykle niską urazowością. Trening street workout harmonijnie rozwija układ mięśniowy, kostno – stawowy oraz doskonale pobudza układ krążenia. Ćwiczyć można w zasadzie wszędzie, jednak aby robić to w sposób prawidłowy i odpowiedzialny warto trenować pod okiem doświadczonego instruktora. Kalistenika bazuje na naturalnych ruchach z obciążeniem własnego ciała wykonywanych własnym ciałem wykorzystując podłoże, drążki, poręcze, wzniesienia, stopnie i inne przyrządy. Poniżej zestaw ćwiczeń dla początkujących:

Street Workout bazuje na tym jak radzić sobie z własnym ciałem, a nie obciążeniem zewnętrznym. Takie podejście sprzyja zdrowemu oraz równomiernemu rozwojowi ciała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles