Aloes – królowa naturalnych roślin leczniczych

Aloes coraz częściej  wykorzystywany jest w medycynie. Wykazuje właściwości lecznicze w przypadku wielu schorzeń i chorób. Doskonałe zastosowanie ma również  w kosmetyce,  poprawiając m.in. wygląd skóry.
Aloes
Aloes

Czy wiesz, że…        

Pozytywne właściwości tej rośliny znane są ludzkości od stuleci. Niezwykłym działaniem aloesu, czyli „darem Wenus” cieszyli się starożytni Grecy, „niebiańskiej pałeczki” Indianie, a „rośliną nieśmiertelności” Egipcjanie. Mieszkańcy starożytnego Egiptu wierzyli, że dodaje urody, zdrowia, a nawet zapewnia nieśmiertelność. Dlatego królowa Kleopatra, aby zachować młodość, kąpała się w soku z tej rośliny. Aloes w Starożytności stosowany był przede wszystkim zewnętrznie, jednak badania realizowane w XX wieku udowodniły, że ma on również pozytywny wpływ m.in. na układ immunologiczny, pokarmowy, działa detoksykacyjnie oraz odkwaszająco.

Cenny dla zdrowia i urody

aloes
aloes

Miąższ aloesu składa się w prawie 98% z wody, a pozostałe 2% to ponad 200 składników o dużej aktywności biologicznej. W aloesie znajdziemy witaminę A, C, E oraz witaminy z grupy B. Ponadto królowa roślin leczniczych zawiera minerały: wapń, cynk czy magnez. Aloes jest również bogatym źródłem aminokwasów, które są budulcem białek. To prawdziwa orkiestra substancji odżywczych, która może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie.

  • Aloes wzmacnia odporność i pomaga zregenerować siły. Roślina zawiera substancję bardzo cenną dla naszego zdrowia – acemannan, która stymuluje białe krwinki do większej aktywności, które następnie intensywniej pochłaniają cząstki obce w organizmie.
  • Codzienne picie aloesowego żelu może pozytywnie wpłynąć na trawienie, a przecież prawidłowo funkcjonujący przewód pokarmowy to bez wątpienia jeden z kluczy do dobrego zdrowia i samopoczucia. Aloes przywraca prawidłowy cykl trawienia oraz pomaga utrzymać właściwą florę bakteryjną w jelitach.
  • Królowa naturalnych roślin leczniczych jest jedną z niewielu roślin, która zawiera witaminę B12. Wpływa ona pozytywnie m.in. na nasze zdrowie psychiczne. Witamina B12 bierze udział w syntezie serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Jeśli poziom witaminy B12, a co za tym idzie poziom serotoniny jest zbyt niski może pojawić się rozdrażnienie, zmęczenie oraz zły nastrój.
  • Codzienne picie aloesu może pozytywnie wpłynąć na naszą skórę, w szczególności jeśli jest ona wysuszona lub wrażliwa. Otóż, aloes wchłania się cztery razy szybciej niż woda i utrzymuje poziom nawilżenie przez długi czas. Dlatego popularne jest wzbogacanie kosmetyków o aloes.

Roślina ta jest znana z działania leczniczego, ale są pewne zastrzeżenia przy długotrwałym stosowaniu. To roślina o silnym działaniu i powinna być używana z zachowaniem umiaru. Długotrwałe stosowanie większych niż zalecane dawek może prowadzić do utraty elektrolitów, szczególnie potasu.

GP, fot.: pixabay
Newseria.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles