Płatki owsiane dlaczego warto je jeść?

W niektórych polskich domach płatki owsiane codziennie pojawiają się w roli śniadania, inni zaś wyraźnie od nich stronią, wybierając słodzone muesli czy pełne cukru kulki czekoladowe. A przecież płatki owsiane to istna skarbnica zdrowia!

Co to są płatki owsiane?

Zawierają ok. 68% węglowodanów, 13% białka, 7% tłuszczy (w tym nienasyconych kwasów tłuszczowych), 10% błonnika. Nie nadają się do zbyt długiego przechowywania – ze względu na wysoką zawartość tłuszczów, które łatwo jełczeją, nadając gorzki smak. Czas przechowywania płatków owsianych od chwili wyprodukowania wynosi od czterech do sześciu miesięcy. Obecnie produkowane są trzy klasy płatków:

– płatki zwykłe – poddane najmniejszej obróbce hydrotermicznej, do przygotowania posiłku konieczne jest ich gotowanie;
– płatki owsiane górskie – o większym stopniu przetworzenia, w celu przygotowania do spożycia wystarczy je zagotować;
– płatki owsiane błyskawiczne – gotowe do spożycia na zimno, odznaczają się niższą wilgotnością (poniżej 10%).

Wyróżnia się także płatki owsiane witaminizowane. Są one produkowane ze słodowanego ziarna owsa. W wyniku tego zabiegu wytwarza się nawet do 40 mg witaminy C na 100g płatków. Jednak ich produkcja jest niewielka ze względu na możliwość rozwoju pleśni w czasie słodowania, a co za tym idzie konieczność zachowania bardzo dużej czystości linii technologicznej.

Zalety prozdrowotne Płatków owsianych

Doskonałe źródło błonnika (który obniża poziom tak zwanego złego cholesterolu i zapobiega szeregowi chorób). Błonnikiem rozpuszczalnym w owsie jest głównie beta-glukan o właściwościach prebiotycznych, nierozpuszczalna frakcja błonnika poprawi zaś pracę naszych jelit. Znakomicie likwiduje uczucie głodu i szczelnie wypełnia układ pokarmowy, zapewniając nam sytość. Produkty owsiane zawierają także chroniący przed chorobami nowotworowymi kwas oleinowy.
Ponadto w owsie znajdziemy cenne dla naszego organizmu NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Nierzadko można usłyszeć stwierdzenie, że płatki owsiane są jednym z najzdrowszych produktów na świecie. Jedni jedzą je z mlekiem, inni z jogurtem i dodatkami – pewne jest jednak, że warto po nie sięgać regularnie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles