Roszponka – Sięgaj po nią

Wydaje się, że ostatnio roszponka przeżywa swój wielki renesans po tym, jak przez wiele lat była zapomnianą. Dobrze, że wróciła do naszych kuchni, ma bowiem szereg prozdrowotnych właściwości i świetnie nadaje się w roli bazy do różnego rodzaju sałatek oraz surówek.

Pochodzenie roszponki

Pochodzi z Ameryki Północnej oraz Afryki. W Polsce jest rośliną uprawną, ale zdziczałe formy występują również na siedliskach naturalnych (archeofit). Rośnie na obszarze prawie całego kraju (z wyjątkiem części północno-wschodniej) Chociaż rozmiary tej zielonej rośliny są raczej niewielkie, walory odżywcze (znane ludzkości od wieków)należą do naprawdę zachwycających. Roszponka znana jest pod kilkoma nazwami jako: roszpunka, rapunkuł, kozłek czy też raszpanka. Jest to roślina jednoroczna lub dwuletnia. Roszponka jest to roślina o wydłużonych liściach, tworzących małą rozetkę. Jest rośliną całoroczną, jednak czas zbioru przypada na wiosnę i jesień. Należy do rodziny kozłkowatych i zwykle mylona jest z sałatą.

Właściwości roszponki

Przede wszystkim roszponka to skarbnica witaminy A,B oraz E, ponadto ma w swoim składzie wapń, żelazo, magnez, fosfor oraz potas. Warto wspomnieć również, że świetnie odkwasza organizm, poza tym warto po nią sięgać w trakcie odczuwania silnego niepokoju czy też permanentnego stresu. Roszponka polecana jest szczególnie w przypadku osób chorych na dnę moczanową, ponadto świetnie poprawia trawienie. Jej walory smakowe to również istotna sprawa. sięgajmy zatem po roszponkę, gdy tylko mamy taką okazję!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles