Czy wiesz, że…
Pozytywne właściwości tej rośliny znane są ludzkości od stuleci. Niezwykłym działaniem aloesu, czyli „darem Wenus” cieszyli się starożytni Grecy, „niebiańskiej pałeczki” Indianie, a „rośliną nieśmiertelności” Egipcjanie. Mieszkańcy starożytnego Egiptu wierzyli, że dodaje urody, zdrowia, a nawet zapewnia nieśmiertelność. Dlatego królowa Kleopatra, aby zachować młodość, kąpała się w soku z tej rośliny. Aloes w Starożytności stosowany był przede wszystkim zewnętrznie, jednak badania realizowane w XX wieku udowodniły, że ma on również pozytywny wpływ m.in. na układ immunologiczny, pokarmowy, działa detoksykacyjnie oraz odkwaszająco.
Cenny dla zdrowia i urody
Miąższ aloesu składa się w prawie 98% z wody, a pozostałe 2% to ponad 200 składników o dużej aktywności biologicznej. W aloesie znajdziemy witaminę A, C, E oraz witaminy z grupy B. Ponadto królowa roślin leczniczych zawiera minerały: wapń, cynk czy magnez. Aloes jest również bogatym źródłem aminokwasów, które są budulcem białek. To prawdziwa orkiestra substancji odżywczych, która może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie.
- Aloes wzmacnia odporność i pomaga zregenerować siły. Roślina zawiera substancję bardzo cenną dla naszego zdrowia – acemannan, która stymuluje białe krwinki do większej aktywności, które następnie intensywniej pochłaniają cząstki obce w organizmie.
- Codzienne picie aloesowego żelu może pozytywnie wpłynąć na trawienie, a przecież prawidłowo funkcjonujący przewód pokarmowy to bez wątpienia jeden z kluczy do dobrego zdrowia i samopoczucia. Aloes przywraca prawidłowy cykl trawienia oraz pomaga utrzymać właściwą florę bakteryjną w jelitach.
- Królowa naturalnych roślin leczniczych jest jedną z niewielu roślin, która zawiera witaminę B12. Wpływa ona pozytywnie m.in. na nasze zdrowie psychiczne. Witamina B12 bierze udział w syntezie serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Jeśli poziom witaminy B12, a co za tym idzie poziom serotoniny jest zbyt niski może pojawić się rozdrażnienie, zmęczenie oraz zły nastrój.
- Codzienne picie aloesu może pozytywnie wpłynąć na naszą skórę, w szczególności jeśli jest ona wysuszona lub wrażliwa. Otóż, aloes wchłania się cztery razy szybciej niż woda i utrzymuje poziom nawilżenie przez długi czas. Dlatego popularne jest wzbogacanie kosmetyków o aloes.
Roślina ta jest znana z działania leczniczego, ale są pewne zastrzeżenia przy długotrwałym stosowaniu. To roślina o silnym działaniu i powinna być używana z zachowaniem umiaru. Długotrwałe stosowanie większych niż zalecane dawek może prowadzić do utraty elektrolitów, szczególnie potasu.
GP, fot.: pixabay
Newseria.pl