Wege pudding chia mango lassi

Szałwia hiszpańska zwana też chia to gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych, pochodzący z centralnej i południowej części Meksyku oraz z Gwatemali. Bardzo ceniony ze względu na swoje nasiona.

nasiona chia
nasiona chia

Uprawiany przez Azteków już w czasach prekolumbijskich. Obecnie nadal powszechny w Meksyku i Gwatemali. Nasiona służą do przygotowywania odżywczych napojów i żywności. Słowo chia pochodzi od słowa chian w języku nahuatl, znaczącego „oleisty”.

Właściwości nasion chia

Nasiona szałwii hiszpańskiej zawierają 20% białka, 34% tłuszczu, 25% błonnika pokarmowego (głównie rozpuszczalnego w wodzie, o wysokiej masie cząsteczkowej), znaczny poziom przeciwutleniaczy (kwas chlorogenowy i kawowy,oraz flawonoidy w tym myrycetynę, kwercetynę i kemferol). Ponadto zawierają cenne dla zdrowia człowieka składniki mineralne: żelazo, magnez, cynk, fosfor, a także wapń i witaminy: E, B1, B3. Olej z tych nasion zawiera bardzo wysokie stężenie kwasów tłuszczowych omega-3 – około 64%, a także kwasy tłuszczowe omega-6, które występują w korzystnym dla zdrowia i prewencji chorób stosunku do omega-3. Nasiona te nie zawierają glutenu, natomiast zawierają śladowe ilości sodu.

Wege pudding chia mango lassi

Składniki:

  • 15 g nasion chia
  • 100 ml mleka roślinnego (kokosowe, migdałowe itp.)
  • 15 ml syropu z agawy
  • 100 g mango

Przygotowanie: Nasiona  wsypać do słoika, miseczki lub szklanki i zalać zimnym mlekiem roślinnym. Wymieszać i wstawić do lodówki na ok. 3-4 godziny. Po tym czasie należy przygotować mus z mango. Cząstki mango zblendować na mus i ułożyć warstwę na przygotowanym wcześniej puddingu.

Wartość energetyczna: ok. 200 kcal, Białko: ok. 4 g, Węglowodany: ok. 30 g, Tłuszcze: ok. 6 g

Rdakcja GP, fot.: pixabay
Przepis pochodzi z bloga: http://www.akademiadobregosmaku.sggw.pl/

Related Articles