Kolagen i jego niezwykłe właściwości

Kolagen jest białkiem prostym, to główny składnik mięśni, skóry, ścięgien, kości, zębów, chrząstek, wyściółki jelit oraz naczyń krwionośnych. Stanowi około 30% masy ludzkiego białka. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż po 25. roku życia jego ilość w naszym organizmie zanika w dość szybkim tempie – ponad 1%/rok. Około 60. roku życia mamy go nieco mniej niż połowę.

Po co naszemu organizmowi Kolagen

Kolagen spełnia w naszym organizmie szereg funkcji. Dzięki niemu nasza skóra może się szybko i skutecznie regenerować, ponadto w znacznym stopniu wspiera on zdrowie stawów i kości. Białko to ma za zadane także wspieranie zdrowia jelit oraz trawienia. Zwiększonych jego ilości powinny dostarczać do swojego organizmu osoby aktywne, uprawiające sport, gdyż dzięki niemu utrzymane zostają odpowiednie ilości białka w mięśniach po wysiłku. Kolagen ma także za zadanie wspieranie detoksu wątroby.

Zastosowanie Kolagenu

Kolagen jest powszechnie stosowany w chirurgii plastycznej, jako środek przyśpieszający regeneracje skóry po oparzeniach i rekonstrukcji kości. Stosowany jest również do różnorodnych celów dentystycznych, ortopedycznych i chirurgicznych (np. jest stosowany jako nośnik leków → spongostan). Stosowany jest jako wypełniacz skóry przy zwalczaniu zmarszczek i starzeniu się skóry. Jego główną zaletą jest absolutna hipoalergiczność[2]. Jest składnikiem wielu kosmetyków, a również jest sprzedawany w swojej naturalnej formie jako krem oraz pigułki. Kolagen jest szeroko stosowany w budowie substytutów skóry, jest wykorzystywany przez organizm na każdym etapie gojenia się ran. Generalnie jest jednym z kluczowych zasobów naturalnych tkanki skórnej.

sensual-239447_1280

Skąd brać Kolagen

Jakie produkty bogate w ten składnik warto spożywać? Duże jego ilości znajdziemy między innymi w białku (czerwone mięso, ryby, nabiał). Zwiększona produkcja kolagenu w organizmie możliwa jest dzięki spożywaniu żelatyny. Nie przez przypadek modelki objadają się codziennie galaretkami. Nie wolno zapominać o wielkim wpływie witaminy C nie tylko na zdrowie, ale na odmładzanie. Witamina C zasadniczo wpływa na syntezę kolagenu i elastyny. Jeśli brakuje witaminy C, wówczas synteza kolagenu staje się niepełna.

Warto przygotowywać także bulion kostny z dodatkiem octu jabłkowego (ma on za zadanie wspomaganie wytrącenia się  z kości aminokwasów. Można także przyjmować kolagen w formie suplementu – w tabletkach bądź w wersji do rozpuszczania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles