Oliwa z oliwek – Wybieramy najlepszą

olive-oil-1596417_12801Oliwa z oliwek to olej roślinny  o zmiennym zabarwieniu od złocistożółtego do żółtozielonego, charakterystycznym zapachu oraz specyficznym smaku. Otrzymywany jest w wyniku procesu tłoczenia „na zimno” lub „na gorąco” miąższu owoców oliwki. W niskich temperaturach, poniżej 15 °C mętnieje, przy czym jest to proces odwracalny. Ze względu na wrażliwość na światło, oliwa powinna być przechowywana w butelkach z ciemnego szkła. Trzeba przyznać, że producenci w pełni zadbali o to, byśmy mieli ogromny wybór tego produktu na sklepowych półkach. Dlatego nie zawsze wiemy, która oliwa z oliwek warta jest zakupu. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Która Oliwa z oliwek jest najlepsza

Pamiętajmy o tym, że powinna być w ciemnej butelce, gdyż światło niekorzystnie wpływa na jej prozdrowotne właściwości. Ponadto wybierajmy oliwę stuprocentową, nie zaś jej mieszankę z innymi olejami. olive-850336_1280Dobrze, aby miała dość krótką datę przydatności do spożycia – maksymalnie 24 miesiące, jednak postarajmy się zużyć ją w przeciągu kilku. Najlepszej jakości oliwa to ta extra vergine, uzyskuje się ją bowiem tyko i wyłącznie ze świeżych oliwek, które nie są poddawane żadnym procesom chemicznym. Nieco gorszą jakość reprezentuje oliwa vergine (niedostępna w sklepach) bądź pure czyli rafinowana. Najniższą jakość ma oliwa sansa, czyli oliwa zwykła z wytłoków, z  kolejnych tłoczeń, bez właściwości organoleptycznych, pozbawiona polifenoli czy witaminy E.

Inne kryteria wyboru

Nie zapominajmy także o poziomie kwasowości – ten powinien być jak najniższy. Podkreślić także należy, że na opakowaniu oliwy dobrej jakości zawsze powinno być napisane, z jakiej odmiany oliwek została ona wyciśnięta. Warto wybrać produkt oznaczony certyfikatem lub taki, który zwyciężył w jednym z oliwnych konkursów.

A gdy już zakupimy pyszną oliwę dla siebie i swoich bliskich, śmiało polewajmy nią sałaty, makarony czy inne potrawy – na zdrowie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles