Co jeść przy Hashimoto?

Choroba Hashimoto to przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego. Niektórzy mówią na to schorzenie również wole limfocytarne i jest najczęstszą przyczyną pierwotnej niedoczynności gruczołu tarczowego.

Kogo dotyka

Hashimoto to choroba kobiet. Dużo rzadziej występuje u mężczyzn i sporadycznie u dzieci. Wiek 45-65 lat to okres życia, w którym najczęściej diagnozuję się to przypadłość.

Zmęczenie
Zmęczenie

Objawy

  • zmęczenie
  • senność
  • tycie, mimo rygorystycznej diety
  • brak apetytu
  • zwiększona wrażliwość na zimno
  • sucha skóra i włosy
  • głęboki ochrypły głos
  • bóle mięśniowo-kostne
  • zaparcia

Jak wykryć?

Początek choroby jest praktycznie nie do wykrycia. Chorzy dowiadują się o przypadłości w zaawansowanej postaci choroby gdy dochodzi do niedoczynności tarczycy. Wtedy znakiem szczególnym jest równomierne powiększenie się gruczołu, który jest niebolesny i ma twardą lub gumową konsystencję i guzowatą powierzchnię.

Chorobę  potwierdzają badania:  zwiększenie stężenia przeciwciał anty-TPO-Ab, skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej (TPO),  zwiększenie stężenia niespecyficznych przeciwciał antytyreoglobulinowych oraz wynik badania biopsji.

Co jeść?

Dieta w chorobie hashimoto polega na eliminacji niektórych produktów. Całkowicie odstawiamy nabiał, czyli mleko, sery, twarogi, jogurty. Zrezygnujmy z produktów, które zawierają gluten. Pieczywo jasne i ciemne, kasza manna, kuskus, makaron,  czyli wszystko co powstało ze zbóż zastępujemy płatkami ryżowymi, kukurydzianymi, pieczywem z mąki gryczanej, makaronami kukurydzianymi. Musimy również odstawić warzywa, takie jak: brokuł, papryka, pomidor, bakłażan.

rzodkiewka
rzodkiewka

Nie powinniśmy spożywać, również:

– orzechów

– roślin strączkowych – głównie soi

– kawy

– czarnej i zielonej herbaty

– słodzików

– olejów roślinnych

– ryb morskich

Powinniśmy jeść  dużo produktów zawierających białko, błonnik, goitrogeny (kapusta bok choy, brokuły, brukselka, kapusta, kalafior, kapusta pekińska, chrzan, jarmuż, kalarepa, gorczyca, rzodkiewki, brukiew, rzepa, truskawki, siemię lniane, brzoskwinie, jagły, słodkie ziemniaki (bataty), gruszki i szpinak.

Grey, fot.: pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles