Jedz banany – na zdrowie!

Dostępne w naszym kraju przez cały rok, stosunkowo tanie, sięgamy zatem po nie często. I bardzo dobrze, bo banany to prawdziwa skarbnica witamin i składników odżywczych. Jedzone na surowo, jako dodatek do soków, musów, smoothie, deserów albo też pieczone na grillu – możliwości są wręcz nieograniczone!

Co dobrego znajdziemy w bananach

W 100 gramach mamy około 90 kalorii, więc są to jedne z bardziej kalorycznych owoców, więc osoby będące na diecie redukcyjnej powinny je spożywać z umiarem. Banany to źródło witamin A,C, E oraz K. Magnez, fosfor i wapń też w nich znajdziemy. Słyną jednak z wysokiej zawartości potasu.

Wartość odżywcza banana
Banany (Musa acuminata Colla), bez skóry
(100 g)
Wartość energetyczna 371 kJ (89 kcal)
Białka 1,09 g
Węglowodany 22,84 g
Tłuszcze 0,33 g
Woda 74,91 g
Etanol 0,0 g
Kofeina 0 mg
Dane liczbowe na podstawie: USDA National Nutrient Database for Standard Reference, Release 28
Wartości RDA i AI wyznaczone na podstawie danych Institute of Health

Co można wyleczyć za pomocą bananów

Powinny sięgać po nie osoby, u których występuje ryzyko rozwoju nadciśnienia. Wedle badań naukowców mogą one przyczynić się do zmniejszenia poziomu tak zwanego złego cholesterolu i jednoczesnego wzrostu poziomu dobrego cholesterolu. Banany są idealnym lekarstwem na kaca. Idealnie równoważą poziom elektrolitów który występuje po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu. Inne badania dowodzą natomiast, że zmniejszają znacznie ryzyko zachorowania na nowotwory nerek. Osoby borykające się z problemem wrzodów żołądka także powinny włączyć je do swojej diety. Qażnym składnikiem bananów jest żelazo. Jego stężenie jest na tyle duże, że wspomaga układ krwionośny i zapobiega niedokrwistości organizmu. Banany powinny więc jeść osoby cierpiące na anemię, po krwotokach lub ciężkich operacjach. To także sprawdzony sposób na walkę z biegunką.Wysoka zawartość magnezu, potasu i witaminy B skutecznie pomaga zapanować nad głodem nikotynowym. Jeżeli więc chcesz rzucić palenie, sięgnij po banana.

Sięgajmy zatem po te pyszne, słodkie owoce – na pewno gdy zjesz banana, przejdzie Ci już ochota na czekoladę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles