Fosforany w żywności – dlaczego powinniśmy ich unikać?

Soczyste szynki o pięknej różowej barwie, kruche kiełbasy i połyskujące schaby to częsty i kuszący widok na sklepowych półkach. Nie zawsze jednak apetyczny wygląd wędlin idzie w parze ze zdrowym i naturalnym produktem. Na rynku dostępne są różnego rodzaju wyroby wędliniarskie, które swoje pozorne walory zawdzięczają dużej ilości sztucznych dodatków i konserwantów. Fosforany, bo w dużej mierze o nich tu mowa, nie pozostają jednak obojętne dla naszego organizmu. Dlaczego powinniśmy unikać żywności, która posiada je w składzie?

Wędliny ulepszane fosforanami

Wysoko przetworzona żywność zawierająca w składzie szereg substancji z oznaczeniem „E” to niestety częsty punkt w jadłospisie wielu osób, w tym również i dzieci. Fosforany to w ostatnich czasach nierzadki dodatek oferowanych na rynku produktów. Wykorzystywane są one w roli stabilizatorów, regulatorów kwasowości, emulgatorów, a także przeciwutleniaczy. Odpowiadają nie tylko za wydłużenie terminu przydatności do spożycia, ale również za wiązanie wody podczas obróbki termicznej, dzięki czemu znacznie zwiększają wagę ostateczną produktów. Szczególnie często spotkać je można więc w składzie wyrobów mięsnych. To za ich sprawą szynki i schaby wydają się być bardziej kruche i soczyste, a ich kolor zachęca smakowitą, różową barwą. Nie bez znaczenia pozostaje więc fakt, jak duża porcja mięsa wykorzystana została do produkcji wędlin. Przykładowo w dobrej jakości szynkach, pozbawionych sztucznych dodatków, takich jak np. wyroby z linii Natura marki Nove, do wytworzenia 1 kg gotowego produktu wykorzystuje się nie mniej niż 1,05 kg mięsa.

Fosforany

Zmęczenie i spadek formy

Ulepszone sztucznymi konserwantami i przeciwutleniaczami wyroby wędliniarskie nie do końca oddają faktyczną jakość produktu. Niestety nienaturalny kolor i soczystość to nie tylko wygląd, ale i negatywny wpływ na nasze zdrowie. Nadmierne spożywanie fosforanów, których nie brakuje w wysoko przetworzonej żywności, nie pozostaje obojętne dla kondycji naszego organizmu. Rozregulowanie gospodarki mineralnej i hormonalnej szybko odczuć możemy w postaci ogólnego zmęczenia i spadku formy. Długotrwałe skutki to natomiast otyłość, nadciśnienie tętnicze, problemy układu krążeniowego, osteoporoza, a nawet nowotwory układu pokarmowego. W przypadku dzieci nadmiar fosforanów w organizmie objawiać się może zwiększoną nadpobudliwością i trudnościami z koncentracją.

Dobry wybór

Popularność fosforanów w wędlinach nie oznacza, że jesteśmy skazani na ich spożywanie. Rozwiązaniem jest wybór naturalnych wyrobów, które tak, jak w przypadku produktów z linii Natura marki Nove, pozbawione są całkowicie fosforanów, glutaminianu sodu, sztucznych konserwantów i przeciwutleniaczy, a także glutenu. Za ich wyjątkowy smak odpowiadają bowiem jedynie naturalne przeciwutleniacze i przyprawy, dając gwarancję bezpiecznego i zdrowego produktu.

Źródło: Newseria.pl
Grey, fot.: pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles