Dlaczego tyjesz? Psychologiczne przyczyny tycia

Otyłość – problem XXI wieku Świat zalewa epidemia otyłości. Szacuje się, że około 266 milionów mężczyzn i 375 milionów kobiet boryka się z tym problemem. W krajach wysokorozwiniętych, otyłość stanowi problem społeczny, przybiera rozmiary epidemii i uważana jest za zagrożenie cywilizacyjne.

Otyłość, to nie tylko defekt estetyczny. Zwiększa ryzyko zapadalności na inne groźne choroby. W skrajnych przypadkach może prowadzić do niepełnosprawności. Nadmiarowe kilogramy negatywnie wpływają na samopoczucie, akceptację i samoocenę, co bezpośrednio przekłada się na jakość życia.

 

Kiedy tyjemy – zewnętrzne czynniki predysponujące?

  • Zbyt duża ilość kalorii zjadanych w ciągu dnia. Pamiętajmy, że nadmiar kalorii, niespalonych w ciągu dnia, odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej. Kaloryczność posiłków powinna być dostosowana do trybu życia i aktywności fizycznej.
  • Niewłaściwe proporcje poszczególnych składników odżywczych. Zgodnie z najnowszą piramidą odżywiania, najwięcej powinniśmy spożywać warzyw, owoców i pełnoziarnistego pieczywa, w następnej kolejności plasują tłuszcze, orzechy, nasiona roślin oleistych, jaja drób, ryby, nieco mniej powinno być w diecie nabiału i przetworów mlecznych, jedynie sporadycznie powinniśmy sięgać po tłuste czerwone mięso, dania typu fast food, słodycze, białe pieczywo.
  • Nieregularność posiłków. Rezygnacja ze śniadań, podjadanie w ciągu dnia, niekoniecznie zdrowych przekąsek, wieczorne najadanie się – to główne przyczyny tycia.
  • Zbyt mała aktywność fizyczna. Wygodny, głownie siedzący, tryb życia, przemieszanie się samochodami nawet na bardzo niewielką odległość. Brak aktywności fizycznej plus nadmiarowe kalorie, to najprostsza droga do przybrania na wadze.
  • Niektóre choroby metaboliczne, przyjmowane leki, zaburzenia hormonalne. Tycie „siedzi w głowie” Bardzo wiele dysfunkcji i problemów zdrowotnych mają swoje podłoże w psychice.

Nie inaczej jest z tyciem. Jedzenie dawno przestało spełniać funkcję dostarczania energii niezbędnej do codziennego funkcjonowania. Uczucie sytości po spożyciu smacznego posiłku, daje poczucie błogości, dobrego samopoczucia, a nawet chwilowego szczęścia. To dlatego, jedzenie stało się lekiem na smutki, stres, nudę. „Zajadanie” problemów daje chwilową ulgę i zapomnienie.

Nie poddawaj się, bądź silny!

Dobrym jedzeniem nagradzamy się za sukcesy. Przekąski, zwłaszcza te niezdrowe, dla wielu, są sposobem na nudę, oderwaniem od codziennych obowiązków. Otyłość znacząco obniża jakość życia. Osoby z nadwagą są źle postrzegane w społeczeństwie, stygmatyzowane. To z kolei prowadzi do obniżenia samooceny oraz zrzucania winy za wszelkie porażki i niepowodzenia na namiarowe kilogramy.

Osobom otyłym ciężko się przełamać, by zacząć ćwiczyć. Wiąże się to ze wstydem, lękiem przed rozebraniem się. Dlatego często, nie decydują się na zmianę trybu życia, zamykają się w czterech ścianach, poprawiają sobie samopoczucie…jedząc. I błędne koło się zamyka. Innym czynnikiem o podłożu psychologicznym, jest nagłe przebranie na wadze po drakońskiej diecie (efekt jo-jo).

Diety, na których czujemy się ciągle głodni, dłuższe i krótsze głodówki, to nie jest dobry sposób na trwałe zrzucenie wagi. Organizm jest sprytny i w momencie, gdy nie dostarczmy mu odpowiedniej ilości energii, kumuluje ją, odkłada, na czas głodu. Jednak kiedy wreszcie uda i już cieszymy się z utraty kilku kilogramów, przychodzi upragniony kres diety, folgujemy sobie. Znów sięgamy (często w zdwojonej ilości) po tuczące posiłki, słodycze, przekąski. I efekt jo-jo mamy jak w banku.

Pozbądź się złych nawyków

Osoby pragnące schudnąć powinny posiąść wiedzę, jak pozbyć się złych nawyków, czym zastępować niezdrowe przekąski, co jeść przy wyjściu ze znajomymi do restauracji. Należy nauczyć się radzić sobie ze stresem, w sposób inny niż jedzenie. W odchudzaniu najważniejsza jest motywacja. Dobrym sposobem jest spisanie powodów, dla których chcemy pozbyć się nadmiarowych kilogramów, noszenie listy zawsze przy sobie i sięganie po nią w kryzysowych sytuacjach.

Stawianie sobie realnych celi i spełnianie ich – daje satysfakcję i motywuje do dalszej walki. Kiedy mimo odchudzania waga nie spada Gdy już podejmiemy decyzję, o zrzuceniu nadmiarowych kilogramów. Zmienimy dietę, zaczynamy intensywnie ćwiczyć – często waga, jak na złość, stoi w miejscu. Bywa to powodem frustracji i zniechęcenia. Pamiętajmy, że pozbycie się nadmiarowych kilogramów, zwłaszcza tych nagromadzonych latami, to długi proces, wymagający dużo samozaparcia i systematyczności.

Efekty daje zmiana nawyków żywieniowych oraz systematyczna aktywność fizyczna, przez dłuższy okres czasu. Należy także wziąć pod uwagę, że mięśnie ważą więcej. Wiec, jeżeli pozbawiamy się tłuszczu na konto tkanki mięśniowej – na wadze może nie być widać efektu. Bardziej miarodajnym sposobem jest mierzenie poszczególnych partii ciała miarą krawiecką, zawsze w tym samym miejscu. Skrupulatnie pilnujmy diety, kontrolujmy (zapisujmy) każdy nawet najmniejszy posiłek, liczmy ilość dostarczanych kalorii w ciągu dnia. Dobrym sposobem na odchudzanie, zwłaszcza w początkowym, najtrudniejszym okresie są cateringi dietetyczne (tzw. dieta pudełkowa).

Prawidłowo skomponowana dieta

Dietetycy, komponują posiłki na każdy dzień, które dostarczane są do domu. Prawidłowo skomponowana dieta, to taka na której nie czujemy się głodni, a do naszego organizmu dostarczane są wszystkie składniki żywieniowe w odpowiednich proporcjach. Należy pamiętać, że zrzucenie wagi, to nie krótkotrwała, drakońska dieta, głodówki, niejedzenie.

Trwale schudnąć i utrzymać niższą wagę możemy jedynie przez zmianę trybu życia oraz sposobu odżywiania. Innej drogi nie ma! Artykuł napisany przy współpracy z portalem cateromarket.pl.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles