Chcesz jeść zdrowo i smacznie? Pokochaj warzywa z grilla

Szukasz smacznego i pewnego źródła witamin? Sięgnij po warzywa z grilla! Możesz się nimi cieszyć przez cały rok.

Warzywa na wyciągnięcie ręki

Pełnia lata to najlepszy czas na zaopatrywanie się w warzywa. Sklepy ogólnospożywcze, popularne „warzywniaki” czy bazary pełne są darów natury. Większość oferowanych w tym okresie produktów może poszczycić się dosłownie polskimi korzeniami – zostały wyhodowane w Polsce. To dobra wiadomość, bo zawierają mniej szkodliwych środków ochrony roślin – nie musiały przetrwać długiego czasu transportu. To także czas, gdy owoce i warzywa są najtańsze. Często prosto z pola trafiają do sprzedaży. Nie są przechowywane w chłodniach, nie są mrożone, zawierają najwięcej witamin i minerałów. Właśnie teraz możemy zrobić zapasy nie tylko na najbliższe dni czy tygodnie, ale na całą zimę. Niektóre warzywa (np. brokuły) nie tracą swoich właściwości pod wpływem mrożenia. Równie dobrze ten proces znoszą wszelkie twarde warzywa – dynia, kalafior, cukinia, kalarepa. Nie poleca się mrożenia tych, które zawierają duże ilości wody – pomidory, ogórki. Stała obecność warzyw i owoców w diecie to gwarancja zdrowia. I nie ma w tym ani grama przesady!

Jak jeść warzywa

Niewiele warzyw nadaje się do jedzenia na surowo. Z kolei tradycyjna obróbka termiczna pozbawia je wielu tak bardzo przez nas pożądanych minerałów i witamin. Najbardziej znaną metodą przygotowywania warzyw jest gotowanie ich na parze. Ten proces ma zagwarantować bezpieczną i bezstratną obróbkę termiczną. Jednak trudno oczekiwać, że zawsze wszystkie warzywa będziemy przygotowywać tak samo. Aby pobudzić, apetyt potrzebna jest różnorodność. Dlaczego więc nie spróbować warzyw grilowanych? Wbrew powszechnie przyjętej opinii do grilowania nadają się nie tylko potrawy tłuste jak mięso, ryby czy niektóre gatunki serów. Bez problemu przyrządzisz na grillu cukinię, bakłażana, kalafiora, patisona, kalarepę, buraka, paprykę, kolbę kukurydzy czy bardziej swojskie warzywa jak marchewka lub ziemniak. Podobnie jak w przypadku mrożenia tak i na grilla nie nadają się miękkie i wodniste warzywa.

Jak przygotować warzywa na grilla

Przed przystąpieniem do grillowania warzywa trzeba umyć, pokroić, odrzucić gniazda nasienne. Tylko bardzo małe warzywa nadają się do grillowania w całości. Można też przed położeniem warzyw na ruszt zalać je specjalną marynatą, dzięki temu będą miały niepowtarzalny smak. Często warzywa są dodatkiem do mięsa, które standardowo marynujemy przed grillowaniem. W takim wypadku można po prostu dołożyć warzywa do mięsa, uzyskamy jednorodną i smaczną potrawę.

Jeśli decydujemy się zanurzyć warzywa w marynacie lub specjalnie przygotowanym sosie, powinny one trafić do lodówki na minimum pół godziny. Ten długi czas oczekiwania zrekompensuje nam krótkie grillowanie warzyw. Zazwyczaj wystarczy kilka, maksymalnie kilkanaście minut, by były gotowe do spożycia. Wyjątkiem jest kukurydza, która zawinięta w folię aluminiową będzie się piekła aż czterdzieści minut. Generalnie można przyjąć zasadę, iż warzywa nadające się do jedzenia na surowo kładziemy bezpośrednio na ruszt bez wcześniejszego marynowania. Natomiast te, które wymagają obróbki termicznej, dobrze jest do grillowania zamarynować lub zalać sosem.

Grill na lato i na zimę

Sezon letni sprzyja rozpalaniu grilla na wolnym powietrzu. W naszym kraju jest to bardzo modne, trudno wyobrazić sobie letni wieczór na działce bez grilla. Jednak w zimie sprawa nie jest taka prosta, mało kto ma chęć stać na mrozie przy grillu. Na szczęście są inne możliwości. Grill elektryczny ELDOM został stworzony z myślą o grillowaniu potraw w warunkach domowych. Szybko się nagrzewa, jest prosty w obsłudze, łatwo go wyczyścić. Dzięki niedużym rozmiarom może stać na blacie kuchennym przez całą zimę, a my codziennie będziemy jeść smaczne i zdrowe grillowanie warzywa.

Zobacz też: Grill elektryczny – sposób na zdrowe i smaczne potrawy w domu!

Related Articles