Automatyczny ekspres do kawy: dlaczego warto mieć go w domu?

Automatyczny ekspres do kawy z funkcją mielenia ziaren i możliwością przygotowania dowolnego kawowego napoju to domowa kawiarnia. Filiżanka małej czarnej lub cappuccino nie będzie smakowała może jak ta przyrządzona przez wyspecjalizowanego baristę, ale na pewno spełni oczekiwania wymagających kawowych smakoszy. Dlaczego warto mieć w domu ekspres automatyczny i czy przyda się też tym, którzy kawę pijają tylko od czasu do czasu?

Ekspresy automatyczne jako obowiązkowe wyposażenie kuchni?

Ekspresy do kawy stają się obecnie sprzętami, które trzeba mieć w swojej kuchni, tak jak zmywarkę, czajnik elektryczny czy mikser. Jedni wybierają najekonomiczniejsze rozwiązania i kupują kawiarkę do zaparzania kawy na kuchence. Ceniący sobie wygodę decydują się na ekspresy na kapsułki, a ci, którym zależy na niebywałej jakości kawy i łatwości obsługi, zaopatrują się w automatyczne ekspresy do kawy. Bo taki sprzęt potrafi już naprawdę bardzo dużo, a kawa w nim przyrządzona smakuje jak ta z codziennie odwiedzanej kawiarni. Korzystając z ekspresu automatycznego, oszczędzimy każdego miesiąca pokaźną sumę, którą zazwyczaj przeznaczamy na kawę pitą na mieście. Jeszcze przed wyjściem do pracy zdążymy zaparzyć duży kubek swojego ulubionego kawowego napoju, naciskając jeden przycisk lub wybierając odpowiedni program w smartfonie (zaawansowane technologicznie sprzęty komunikują się z telefonami).

Automatyczny ekspres do kawy działa na takiej samej zasadzie co każdy inny ekspres ciśnieniowy (kolbowy czy kapsułkowy). W ekspresie znajduje się specjalna pompa wytwarzająca i utrzymująca ciśnienie potrzebne do zaparzenia kaw. Po włączeniu urządzenie pobiera odpowiednią ilość wody i podgrzewa ją niemal do temperatury wrzenia. Ekspres przy wykorzystaniu ciśnienia przepycha wodę przez sitko, w którym umieszczona jest kawa. I tak powstaje klasyczne espresso, na bazie  którego można przygotować dowolny rodzaj kawy.

Dlaczego warto kupić automatyczny ekspres do kawy? Świeża kawa z dowolnych ziaren!

Kawa zaparzana w szklance, czyli zmielone ziarna zalane wrzącą wodą, nie należy do zdrowych. Choć jest dość mocna i szybko pobudza, podrażnia żołądek i szkodzi wątrobie. Co innego kawa przyrządzana w ekspresie automatycznym.  Filiżanka małej czarnej smakuje doskonale, a oprócz tego nie zawiera toksycznych substancji obecnych w kawie zalewanej.

Dlaczego warto zakupić ekspres automatyczny? Bo za dotknięciem jednego przycisku, możemy wyczarować dowolny rodzaj kawy. Rano możemy przygotować sobie klasyczne i mocne espresso, a po przyjściu z pracy zaparzyć delikatne cappuccino. Ekspres sprawdzi się też idealnie, kiedy odwiedzą nas goście i będą mieli ochotę na pyszną i aromatyczną filiżankę małej czarnej. Ekspres z wbudowanym młynkiem żarnowym (rozdrabniającym ziarna na cząsteczki jednakowej wielkości) pozwoli nam zaparzać kawy z różnych rodzajów ziaren. Wybór smaku i intensywności będzie zależny od naszych upodobań, a nie od wyboru producenta, tak jak w przypadku ekspresów na kapsułki.

Kawa z ekspresu automatycznego jest zawsze świeża, bo przygotowujemy ją chwilę przed podaniem. Nie zaparzamy więc dzbanka czarnego naparu tak, jak w ekspresie przelewowym. Kawa nie jest więc stale podgrzewana, przez co nie traci swojego pierwotnego smaku i aromatu. Filiżankę ulubionego kawowego napoju w ekspresie automatycznym zaparzymy w kilkanaście sekund. Wystarczy tylko, żeby ekspres się nagrzał, zmielił ziarna i przepuścił wodę przez kawowy proszek, żeby już po chwili rozkoszować się pobudzającym napojem.

Dlaczego warto kupić automatyczny ekspres do kawy? Szybkość przyrządzania, precyzja i bezpieczeństwo

Ekspresy automatyczne stają się coraz szybsze, a najlepsze modele https://www.krups.com.pl/%C5%9Awiat-kawy/Ekspresy-automatyczne/c/super%2Bautomatics  przygotowują cappuccino krócej niż 1 minutę. Żeby wypić kawę przed wyjściem do pracy, wcale nie musimy wstawać wcześniej, bo proces zaparzania zajmie nam tylko krótką chwilkę.

Urządzenia automatyczne zawsze przyrządzą nam tak samo smakującą kawę jak poprzedniego dnia (jeśli nie wsypiemy ziaren innego rodzaju lub nie wlejemy innej wody). Choć brakuje im może serca, nigdy nas nie zawiodą. Początkujący miłośnik kawy zgłębiający dopiero tajniki perfekcyjnego parzenia czarnego naparu może mieć problem, żeby zawsze zaparzyć taką samą kawę. Ekspresowi się to nie zdarza. Jest tak zaprogramowany, żeby perfekcyjnie odmierzyć odpowiednią ilość ziaren, zmielić je na właściwą grubość i przepuścić przez nie wodę w idealnej temperaturze. Sprzęt doskonale spieni mleko do cappuccino czy café latte.

Bezpieczeństwo ekspresu dotyczy przede wszystkim zaparzania kawy w biurach. Jednak i do celów domowych ekspres powinien być łatwy i bezpieczny w obsłudze, tak żeby  nawet najmniej doświadczona osoba mogła przygotować sobie filiżankę kawy. Obsługa zaawansowanego urządzenia ma być intuicyjna i wymagać jedynie dosypania świeżych ziaren oraz dolania wody. Jeśli już zdecydujemy się na zakup ekspresu automatycznego, nie powinien on wymagać od nas wiele pracy. Poszukajmy modelu z funkcją automatycznego czyszczenia  i odkamieniania z wygodnym do opróżniania pojemnikiem na odpadki.

Wybierając model ekspresu, uwzględnijmy też liczbę domowników pijących kawę. Jeśli wszyscy wychodzimy rano razem, warto pomyśleć o sprzęcie zaparzającym 2 filiżanki jednocześnie.

Automatyczny ekspres do kawy wprowadza nową jakość picia kawowych napojów. Dzięki domowemu urządzeniu spróbujemy różnych rodzajów kaw i przełamiemy rutynę. Ekspres będzie też dobrym rozwiązaniem dla osób sporadycznie pijących czarny napar. Być może za sprawą urządzenia przekonają się do częstszego sięgania po kawę.

Related Articles