Monodieta – Uważaj na nią!

Monodieta czyli co jemy?

Monodieta polega na stosowaniu jednego produktu (mono) w odżywianiu się (dieta). Jeszcze kilkanaście lat temu wiele z nich było bardzo trendy, niestety także dzisiaj zdarza nam się słyszeć o tym, iż ktoś z naszej rodziny czy znajomych postanowił wypróbować jedną z monodiet. Popularne monodiety to owocowa, pszeniczna, kapuściana czy jogurtowa. Przyczyniają się do szybkiego spadku wagi, stosować je należy jednak maksymalnie przez 2 tygodnie.

Czy to dobra decyzja. Uważamy, że zdecydowanie nie!

Co nam grozi?

strawberriesChyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, iż jedzenie ciągle tego samego (nieważne, czy będzie to owsianka, mandarynki czy zupa z kapusty) doprowadzić może do bardzo wielu niedoborów, które w konsekwencji odbiją się niestety na naszym zdrowiu. To prawda, kilogramy szybko spadają, ale niestety nie dostarczamy wówczas naszemu organizmowi „paliwa” i szybko dostrzeżemy tego konsekwencje. Ponadto po monodietach efekt jojo jest właściwie pewny – szybko bowiem zaczynamy wręcz rzucać się na różnego typu produkty, których przez pewien czas sobie odmawialiśmy.Ponadto zwykły organizm po dwóch dniach takiej diety znienawidzi np. kaszę jaglaną, walnie garnkiem z kolejnym monoposiłkiem przez okno i rzuci się na pierwszy z brzegu produkt spożywczy niebędący kaszą jaglaną. Myślę, ze umartwianie jest bardziej szkodliwe niż całe potencjalne dobro płynące z tej diety. Proponujmy zamiast tego wprowadzić takie poprawki, by jeść lekko, pełnowartościowo i w ograniczonych porcjach.

Decyzja należy do Ciebie?

Jeśli zatem chcemy wyniszczyć swój organizm, długotrwała monodieta sprawdzi się z powodzeniem.

top-view-1248955_1280Gdy jednak pragniemy schudnąć zdrowo i utrzymać niską wagę, zdecydowanie przejdźmy na urozmaiconą, zdrową dietę! Dietetycy są zresztą zgodni co do tego, że diety bazujące na jednym czy 2–3 produktach prowadzą do poważnych deficytów składników odżywczych i niestety, w dłuższej perspektywie – do trwałego zwiększenia masy ciała. A Ty, co wybierzesz?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles