Jajka – jedzmy na zdrowie!

Za czasów PRL-u zwykło się mawiać, że człowiek powinien spożywać tygodniowo maksimum 2 – 3 jajka, w przeciwnym razie bowiem poziom złego cholesterolu w jego organizmie będzie na zbyt wysokim poziomie. Jednak dziś zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia są już zupełnie inne – to 10 sztuk tygodniowo.

Polscy dietetycy zwykle podają liczbę pomiędzy 5 a 7 – jak widać są tu rozbieżności, jednak żaden specjalista nie przestrzega zdrowych osób przed konsumowaniem jajek. Wręcz przeciwnie, zachęcają nas do tego, bowiem to prawdziwa skarbnica zdrowia!

Co znajdziemy w jajku

Wszak w niepozornym jajku znajduje się cysteina, jest to aminokwas przyspieszający usuwanie toksyn z organizmu oraz przemianę materii. Według danych USDA National Nutrient Database, jajo kurze składa się średnio w 74,8% z wody, 12,6% z białka, 10,0% z tłuszczu (z czego 3,8% to tłuszcze jednonienasycone, 3,1% tłuszcze nasycone, 1,4% wielonienasycone, a ok. 0,42% to cholesterol), w 1,1% z węglowodanów (prawie wyłącznie cukrów prostych). 100 gramów jajek ma 147 kcal.

Jedno jajko średnio ma około 80 kalorii, zatem świetnie sprawdza się podczas kuracji odchudzających. Znajdują się w nim witaminy A, D, E oraz K, B2 i B12. Ten produkt jest także źródłem cennych dla naszego zdrowia składników mineralnych, między innymi fosforu, potasu czy też sodu. Sporą ilość beta- karotenu i cysteiny zawiera żółtko. Warto dodać też, że to cenne źródło kwasów omega – 3 oraz omega – 6, a ich przecież ludzki organizm nie syntetyzuje.

1000 sposobów na potrawę z jajka

Sięgajmy po jajka – w koszulkach, na miękko, twardo, w postaci jajecznicy, sadzone, omlet, jajko w koszulce, jajko herbaciane, jaja marmurkowe, stuletnie jajo, jajo na niebiesko, jajo po chińsku, kogel-mogel czy też innych wydaniach. Poza tym jajka są jednym z podstawowych składników ciast i budyniów. Wchodzą także w skład wielu deserów (sufletów, kremów, lodów), sosów słodkich i wytrawnych, nadzień do quiche, kotletów, panierek, zaprawia się nimi zupy. Przygotowuje się z nich napoje, np. likier jajeczny advocaat, egg nog, kawa z żółtkiem, różne koktajle „odżywcze”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles