Zmiany i innowacje w polskim rolnictwie na przestrzeni lat

Rolnictwo w Polsce, podobnie jak na całym świecie, przeszło na przestrzeni ostatniego wieku niesamowitą metamorfozę. Zdecydowana większość zadań, które kiedyś wykonywano ręcznie i z pomocą zwierząt, została przejęta przez maszyny. Pozwoliło to na niewyobrażalne przyspieszenie prac, a zarazem zwiększanie wielkości gospodarstw i ilości produkowanych przez nie płodów rolnych. Nowoczesny sprzęt rolniczy to nie tylko duża moc i możliwości. To również dużo mniejsza skłonność do awarii, a coraz częściej także autonomia.

Zmiany i innowacje w polskim rolnictwie na przestrzeni lat
Zmiany i innowacje w polskim rolnictwie na przestrzeni lat

Trudy rolników przedwojennych

W okresie przedwojennym większość prac na roli była wykonywana przez ludzi i zwierzęta. Czynności takie jak orka, bronowanie czy zgrabianie siana przeprowadzane były najczęściej z pomocą koni. Koszenie łąk było pracą całkowicie ręczną do której wykorzystywało się kosę, a sierp nieodłącznie kojarzył się ze żniwami. Nie da się ukryć, że rolnicy w tamtych czasach pracowali bardzo ciężko, co wiązało się z kłopotami zdrowotnymi na starość i o wiele niższą średnią życia na wsi, niż ma to miejsce obecnie. Dopiero po II wojnie światowej zaczęły pojawiać się pierwsze ciągniki, a także sprzęt rolniczy który szybko przejął na siebie trudy wykonywania najcięższych prac. Ogromną rolę odegrała tutaj fabryka ciągników rolniczych Ursus, która w roku 1947 zaprezentowała przełomowy ciągnik – Ursusa C-45. Ten model, jak również jego rozwinięcie C-451, zastąpiony został przez lekki traktor o oznaczeniu C-325. Był on już konstrukcją tak udaną, że na niejednym gospodarstwie przetrwał do dzisiejszego dnia, choć już bardzo rzadko jest w czynnej służbie.

Okres wielkiego rozwoju

Traktor, który przyniósł w polskim rolnictwie absolutną rewolucję, to bez wątpienia Ursus C-330, zwany potocznie „trzydziestką” lub „ciapkiem”. Ten model możemy spotkać praktycznie na każdej wsi do dnia dzisiejszego. W mniejszych gospodarstwach, mających kilka-kilkanaście hektarów, jest on nierzadko podstawowym ciągnikiem. W internetowych sklepach rolniczych można bez problemu zakupić praktycznie wszystkie części, które stosowane są w tej maszynie. Niemal każdy mechanik jest w stanie naprawić ten ciągnik, jednak najczęściej nie ma takiej potrzeby. Części zamienne do ciągników tego typu można bez problemu kupić samodzielnie, a naprawy są proste do wykonania samemu. Prosta budowa to jeden z powodów, dla których Ursus C-330 stał się tak popularny i jest chętnie używany do dziś. Lata 70 przyniosły kolejną rewolucję, jaką był model C-360 popularnego Ursusa. Dzięki o wiele większej mocy silnika pozwalał na znacznie skrócenie czasu orki, bronowania, koszenia łąk i innych prac. Rolnicy w tym czasie mieli też coraz większy dostęp do rozmaitego sprzętu rolniczego krajowej produkcji, takich jak pługi, brony, kultywatory, kosiarki rotacyjne itd. Obecnie internetowe sklepy rolnicze umożliwiają zakup również zamiennych części do maszyn rolniczych produkowanych w okresie lat 70 i 80 XX wieku. Pozwala to na utrzymanie maszyn w dobrej kondycji i eksploatację do dnia dzisiejszego.

Nowoczesność w służbie rolnikom

Rolnictwo we współczesnych latach znacznie się zmieniło. Po zakończeniu PRL, otwarciu Polski na rynki zachodnie, a przede wszystkim po wejściu do Unii Europejskiej, sprzęt rolniczy wykorzystywany na wsiach zmienił się nie do poznania. Przede wszystkim jednak gospodarstwa znacznie zwiększyły swoje rozmiary i stały się dochodowymi biznesami. Wielkie przedsiębiorstwa posiadają nawet kilkaset hektarów pól uprawnych i tyle samo łąk, co jest wartością większą nawet niż to, co prezentowały PRL-owskie państwowe gospodarstwa rolne (tzw. PGR-y). W przypadku dużych działalności wykorzystywane są nowoczesne, zachodnie traktory, które nierzadko mogą pracować autonomicznie (bez obecności operatora) – dzięki wykorzystaniu technologii GPS. Internetowe sklepy rolnicze starają się nadążyć za powyższymi wymaganiami, oferując wszelkie części zamienne do ciągników wyprodukowanych w XXI wieku. W obecnej sytuacji niezmiernie ważna jest oszczędność czasu, dlatego też zamówienia realizowane są w sposób błyskawiczny i dostarczane bezpośrednio pod adres konkretnego odbiorcy. Dzięki temu odpada konieczność jeżdżenia po stacjonarnych punktach handlowych, a w razie konieczności zapytania sprzedawcy o radę, rolnik może wykorzystać np. czat online, skonsultować się przez tzw. social media (Facebook, Messenger), a także telefonicznie lub mailowo. W ten sposób można wybrać i zamówić mnóstwo części do maszyn rolniczych bez wychodzenia z domu.

Internet i rolnicze sklepy online

Jak mogliśmy się przekonać, w ostatnich dziesięcioleciach rolnictwo osiągnęło olbrzymi postęp. Nowoczesność i innowacyjność to już nie tylko mocne i funkcjonalne traktory, kombajny i inne maszyny rolnicze, ale także charakter działania gospodarstw. Wiele z nich funkcjonuje na zasadzie przedsiębiorstw i są bardzo dochodowymi biznesami, a nie tylko typowym sposobem na życie bądź hobby mieszkańców wsi. Nie można nie wspomnieć o roli Internetu i sklepów rolniczych online, które zupełnie zmieniły sposób zakupu rolniczych części zamiennych i utrzymania parku maszynowego w dobrej kondycji. Sprzedawcy online doskonale zdają sobie sprawę z tego, że dobre prosperowanie współczesnego gospodarstwa zależy w dużej mierze od sprawności maszyn. Dlatego też ZENOX.pl oferuje blisko 200 tysięcy produktów, w tym części zamiennych, które pasują zarówno do starszych urządzeń, jak i tych najbardziej współczesnych. Wysyłki realizowane są błyskawicznie, by zapewnić klientom komfort podobny do zakupów stacjonarnych, gdzie towar można otrzymać od ręki. Dodatkowo sklep pozwala na zwrot zamówionych przedmiotów aż do 100 dni od daty zakupu. Natomiast przy zamówieniach powyżej 150 zł wysyłka jest darmowa, a cenę zakupów części zamiennych do maszyn rolniczych można dodatkowo obniżyć dzięki atrakcyjnym promocjom i akcjom rabatowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles