Zawsze warto rozmawiać o ekologii. Eko MeetUp oraz akcja „Czyste Tatry”

Na początku wakacji już po raz 11. odbyło się wielkie święto miłośników gór i czystego środowiska. W sobotę 2 lipca tysiące wolontariuszy posprzątało turystyczne szlaki w ramach akcji „Czyste Tatry”. Tradycyjnie odbyło się też wiele imprez towarzyszących, w tym Eko MeetUp, czyli spotkanie youtuberów z fanami.

Stowarzyszenie Czysta Polska – kim jesteśmy?

Stowarzyszenie Czysta Polska powstało w 2012 roku w celu popularyzowania idei ochrony środowiska naturalnego. Edukujemy społeczeństwo w zakresie ekologii, a także podejmujemy szereg inicjatyw, mających na celu ochronę cennych przyrodniczo obszarów. Dlatego wspieramy i realizujemy różne proekologiczne przedsięwzięcia. Jesteśmy organizatorem między innymi akcji „Czyste Tatry”, „Czysty Bałtyk” i „Czysta Polska”.

Skupiamy wokół siebie prawdziwych pasjonatów ekologii i miłośników przyrody w różnych zakątkach Polski. Tworzymy i rozwijamy zaangażowaną społeczność, dla której ochrona środowiska jest niezwykle ważna.

Nasze projekty

Stowarzyszenie Czysta Polska wraz ze swoimi wolontariuszami od ponad dziesięciu lat sprząta najwyższe polskie góry w ramach akcji „Czyste Tatry”. Najważniejszym celem projektu jest edukacja i zmiana szkodliwych nawyków. Jest to również znakomita okazja do usunięcia odpadów z górskich szlaków. W sprzątaniu Tatr co roku bierze udział tysiące wolontariuszy.

Z kolei akcja „Czysty Bałtyk” ma za zadanie przenieść idee i wartości propagowane na południowych krańcach Polski również na północ kraju. Zwraca uwagę na problem zanieczyszczenia Bałtyku, a także segregacji i recyklingu odpadów. Wydarzeniu towarzyszy część konferencyjna, podczas której eksperci dyskutują na temat zwalczania zagrożeń związanym z degradacją morskich ekosystemów.

Misją Stowarzyszenia Czysta Polska jest edukacja ekologiczna oraz zmiana przyzwyczajeń mieszkańców całej Polski. Dlatego jego działalność nie ogranicza się jedynie do sprzątania Tatr oraz Bałtyku. Chcąc zachęcić jak największą liczbę osób do aktywności na rzecz ochrony przyrody, Stowarzyszenie organizuje akcję „Czysta Polska”.

Teraz każdy z pomocą Stowarzyszenia może posprzątać swoje najbliższe otoczenie. Wystarczy tylko, że zarejestruje się jako wolontariusz i odbierze przesyłkę InPost z pakietem startowym, dzięki któremu przywróci blask wybranemu miejscu.

Stowarzyszenie Czysta Polska wraz z partnerem – siecią sklepów Biedronka – sprawuje również opiekę nad cennymi pomnikami przyrody. Patronatem zostały objęte jedne z najstarszych polskich drzew: Dąb Bolko z Hniszowa, Cis Henryk z Lubania, Dąb Bażyńskiego z Kadyny oraz Dąb Bartek z Zagnańska.

11 edycja akcji „Czyste Tatry”

W tym roku już po raz 11. odbyła się akcja „Czyste Tatry”. Wolontariusze sprzątali górskie szlaki w sobotę 2 lipca, a już od piątkowego poranka na Górnej Równi Krupowej na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji.

Odbyła się cała masa zajęć, konkursów, prelekcji i zabaw. Miasteczko ekologiczne zostało podzielone na strefy: edukacji – z licznymi zajęciami praktycznymi i warsztatami, sportową – z grami i zabawami dla dzieci, gastronomiczną – serwującą kuchnię oraz specjały regionalnych wytwórców, opartą o lokalne produkty.

Tradycyjnie nie zabrakło pola namiotowego oraz sceny, na której w sobotni wieczór odbył się wielki finał zbiórki śmieci oraz koncert, będący podziękowaniem dla wszystkich uczestników za trud włożony w sprzątanie Tatr.

Nasi wolontariusze!

Rejestracja wolontariuszy na „Czyste Tatry 2022” rozpoczęła się tradycyjnie w Dzień Ziemi – 22 kwietnia, za pośrednictwem strony internetowej Stowarzyszenia Czysta Polska. Zapisy były prowadzone również w pierwszym dniu akcji, czyli w piątek 1 lipca na Górnej Równi Krupowej. Koniecznie dołącz za rok do pasjonatów przyrody i zostań wolontariuszem ciekawego projektu!

Eko MeetUp – znani youtuberzy oraz influencerzy w służbie ekologii

W trakcie akcji „Czyste Tatry” powstała również uwielbiana przez młodzież strefa Eko MeetUp, w której znani i lubiani youtuberzy oraz influencerzy spotkają się ze swoimi fanami i rozmawiają z nimi o ekologii. To znakomita okazja do zobaczenia na żywo gwiazd mediów społecznościowych i wymiany doświadczeń na temat ochrony przyrody.

Udział w największym tego typu wydarzeniu w Polsce jest całkowicie bezpłatny. Zapraszamy w przyszłym roku !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles