Zasilanie biogazowni – jak to wygląda?

Biogazownie nie bez powodu są uważane za solidny filar polskiej energetyki. Z jednej strony pozwalają pozyskać zieloną energię, z drugiej – rozwiązują problem utylizacji odpadów pochodzących z branży rolniczej czy spożywczej. Na tle innych rozwiązań OZE są uważane za inwestycję, która zwraca się w najkrótszym czasie. Tym, czego nie może zabraknąć w biogazowniach, poza układem podawania biomasy, komorą fermentacyjną, zbiornikiem magazynowym na biogaz i zbiornikiem na poferment jest oczywiście instalacja elektryczna, umożliwiająca sprawne działanie wszystkim podzespołów systemu. Jak wygląda i z czego się składa? O to zapytaliśmy ekspertów z EG System – firmy zajmującej się kompleksową dostawą rozwiązań energetycznych dla biogazowni.

Zasilanie biogazowni – jak to wygląda?
Zasilanie biogazowni – jak to wygląda?

Zewnętrzne i wewnętrzne systemy zasilania biogazowni

System zasilania biogazowni można podzielić na zewnętrzny oraz wewnętrzny. Do pierwszego zaliczają się wszelkie instalacje montowane poza budynkami kompleksu wytwarzającego zieloną energię. Ich najważniejszym elementem jest stacja transformatorowa o odpowiednio dobranej mocy. W przypadku OZE zdecydowanie najlepszym wyborem są stacje trafo w obudowach betonowych. Zewnętrzne zasilanie biogazowni to także kable SN prowadzone od złącza kablowego zakładu energetycznego do stacji transformatorowej biogazowni oraz przyłącza SN. Warto również wspomnieć o przewodach elektrycznych, których zadaniem jest scalenie wszystkich elementów kompleksu biogazowni, które wymagają zasilania prądem.

Drugim elementem zasilania biogazowni jest instalacja wewnętrzna. W jej skład wchodzą przede wszystkim rozdzielnice, pozwalające poprowadzić energię elektryczną do poszczególnych jednostek biogazowni. Niezbędne jest także specjalistyczne okablowanie doprowadzające prąd oraz agregaty: prądotwórczy lub kogeneracyjny, służące do spalania biogazu. Pierwsze rozwiązanie jest stosowane, kiedy jest on zamieniany wyłącznie na energię elektryczną, drugi – kiedy z biogazu pozyskuje się również energię cieplną.

Budowa zasilania biogazowni – proces składający się z kilku etapów

Tworzenie układu zasilania biogazowni jest procesem kilkuetapowym. Wymaga przede wszystkim sporządzenia projektu w oparciu o szacowaną wydajność biogazowni. Obok schematów zasilania poszczególnych jednostek systemu, konieczne jest dostarczenie projektu wyprowadzania mocy źródeł prądotwórczych oraz schematów wykonawczych instalacji elektrycznych dla zasilania źródeł wytwórczych. Dzięki temu można mieć pewność, że biogazownia zostanie prawidłowo przyłączona do sieci elektroenergetycznej źródła wytwórczego lub zakładu przemysłowego. Drugim etapem tworzenia zasilania dla biogazowni są prace wykonawcze, obejmujące dobór odpowiednich materiałów i rozwiązań pozwalających na budowę linii sN i nN oraz uruchomienie urządzeń w stacjach transformatorowych. Ostatnim etapem prac nad zasilaniem dla biogazowni jest odbiór sieci przez zakład energetyczny. Złożoność prac sprawia, że zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie ich firmie zajmującej się kompleksową budową sieci zasilania dla biogazowni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles