Pastuch elektryczny

Pastuchy elektryczne są coraz częściej stosowane w polskich gospodarstwach rolnych oraz hodowlanych. I nic dziwnego, ponieważ takie ogrodzenia mają uniwersalne zastosowanie, sprawdzają się nawet w ekstremalnie trudnych warunkach, a przede wszystkim pomagają zaoszczędzić mnóstwo czasu i wysiłku. Na czym polega ich działanie? Dlaczego warto je zamontować? Gdzie możemy je kupić? Wyjaśniamy.

Pastuch elektryczny – zastosowanie

Ogrodzenie elektryczne ma szereg zastosowań w rolnictwie. Hodowcy wykorzystują ten sprzęt do wygradzania terenu na pastwisko lub wybieg. Zwierzęta nie są w stanie wówczas uciec z wyznaczonej strefy, a ponadto pastuch chroni je przed atakiem dzikiej zwierzyny. Pastuch warto zamontować również w okolicy kurników i gołębników, żeby zabezpieczyć ptactwo przed lisami, kunami i kotami. Jeżeli w Twoim gospodarstwie znajduje się zbiornik wodny z rybami hodowlanymi, pastuch także okaże się przydatny. Skutecznie odstraszy bobry i wydry. Ogrodzenie elektryczne posłuży również rolnikom specjalizującym się w uprawie roślin. Dzięki takiemu urządzeniu dziki, sarny i jelenie nie będą niszczyć plonów. Pastuchy sprawdzają się nie tylko w rolnictwie. Coraz częściej montuje się je w sadach, a nawet na działkach. Mogą posłużyć też do zabezpieczania oczek wodnych i niektórych części podwórza przed kotami i psami. Wszystkie części do budowy takiego urządzenia dostępne są w tym sklepie: https://lewmik.pl/.

Pastuch elektryczny na dziki

Pastuch elektryczny można zamontować samodzielnie, dostosowując do własnych potrzeb jego wielkość i kształt. Trzeba jednak wiedzieć jakie elementy wybrać, żeby ogrodzenie zadziałało skutecznie na zwierzęta określonego gatunku. W opisach produktów na tej stronie: https://lewmik.pl/kategoria/ogrodzeniapastuchy-elektryczne znajdziesz podpowiedź na temat tego, dla jakich zwierząt przeznaczony jest dany model. Najczęstsze problemy w rolnictwie bywają z dzikami, które chętnie goszczą na polach uprawnych, wyrządzając znaczne szkody. W tym przypadku trzeba wybierać zestawy o dużej wytrzymałości, ponieważ dziki mają grubą skórę i sierść, która dobrze izoluje impulsy. Do budowy pastucha na dziki odpowiednia będzie linka ocynkowana lub stalowa plecionka w niebieskim kolorze. Ta barwa jest dobrze widoczna dla zwierząt, więc już z daleka będą dostrzegać barierę. Trzeba też wybrać elektryzator o odpowiednio dużej mocy. Różne modele elektryzatorów znajdziesz tutaj: https://lewmik.pl/kategoria/elektryzatory.

Elektryczny pastuch dla psa

Pastuchy dla psów stosowane są zazwyczaj z trzech powodów: do zabezpieczania przed czworonogami oczek wodnych albo fragmentów podwórza oraz w sytuacjach, kiedy pies agresywnie rzuca się na ogrodzenie albo ucieka z terenu gospodarstwa. W tych sytuacjach pastuch okaże się niezastąpiony. Do ogrodzenia dla psów należy wybierać linki lub plecionki. Zamontuj elektryzator o mniejszej mocy.

Pastuch elektryczny dla bydła

Mimo znacznych gabarytów, bydło nie jest aż tak odporne na impulsy elektryczne jak dziki, dlatego nie trzeba silić się na zakup i montaż elektryzatorów o najwyższej mocy. Jako przewodniki dobrze sprawdzą się druty, a moc elektryzatora powinna być taka sama jak w przypadku psów i koni.

Pastuch elektryczny dla koni

Konie są bardzo wrażliwe na impulsy elektryczne, dlatego trzeba wybierać dla nich pastuchy o słabej mocy. Należy za to pamiętać o zakupie długich palików, ponieważ konie świetnie skaczą i mogą bez problemu poradzić sobie z pokonaniem ogrodzenia o standardowej wysokości. Konie słabo widzą, więc ważne jest, żeby zamiast drutu i plecionek stosować taśmy. W przeciwnym razie zwierzę może nie zauważyć ogrodzenia i wpaść na nie przy pełnej prędkości.

Pastuch elektryczny – bezpieczeństwo

Prawidłowo dobrany i skonstruowany pastuch elektryczny jest całkowicie bezpieczny dla zwierząt. Impulsy nie są przyjemne, ale zwierzę już po kilkukrotnym kontakcie z ogrodzeniem, będzie wiedziało, żeby się do niego nie zbliżać. Pamiętaj, żeby przed montażem szczegółowo zapoznać się z zaleceniami producenta.

Pastuch – cena

Ceny pastuchów są zróżnicowane i zależą od kilku czynników, przede wszystkim od długości ogrodzenia i od warunków, w których będzie eksploatowane. Za podstawowe zestawy trzeba zapłacić kilkaset złotych, ale za zestaw profesjonalny – ponad dwa tysiące.

Montaż pastucha to dobre rozwiązanie dla wielu rolników. Dzięki temu można uniknąć strat w stadzie, zminimalizować szkody w plonach i oduczyć zwierzęta nieodpowiednich zachowań. Tak naprawdę zakup takiego ogrodzenia to nie wydatek, a inwestycja, która z czasem się zwróci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles