Wysoki cholesterol a zawał serca – czy istnieje korelacja?

Kobieta mająca wysoki cholesterol i łapiąca się za pierś w obawie, że ma zawał serca
Kobieta mająca wysoki cholesterol i łapiąca się za pierś w obawie, że ma zawał serca

Wysoki cholesterol to prawdziwa plaga dzisiejszych czasów. Problemy z cholesterolem długo nie dają żadnych objawów, co może mieć opłakane skutki dla zdrowia. Podwyższony cholesterol przyczynia się do powstawania zmian miażdżycowych i innych chorób układu krążenia. Skutkiem miażdżycy tętnic wieńcowych może natomiast być zawał serca. Sprawdź, jak się przed tym uchronić!

Co to jest cholesterol?

Cholesterol to substancja tłuszczowa, która występuje w organizmie człowieka i zwierząt. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu, ponieważ bierze udział w wielu procesach metabolicznych. Cholesterol jest wytwarzany w wątrobie, ale możemy go również pozyskać z pokarmów, które spożywamy.

Wyróżniamy dwie główne funkcje cholesterolu we krwi: LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości) i HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości). Cholesterol frakcji LDL często nazywany jest „złym” cholesterolem, ponieważ jego wysoki poziom we krwi może prowadzić do miażdżycy i innych chorób układu krwionośnego. Z kolei HDL określa się jako „dobry” cholesterol, ponieważ jego obecność we krwi korzystnie wpływa na zdrowie.

Dlaczego podwyższony cholesterol jest szkodliwy dla zdrowia?

Podwyższony poziom cholesterolu całkowitego, ale przede wszystkim „złego” cholesterolu frakcji LDL, może znacząco zwiększyć ryzyko wielu groźnych chorób, m.in. miażdżycy1. Gdy odkłada się w naczyniach krwionośnych, powoduje to ich zwężenie i utrudnienie przepływu krwi. W dalszej perspektywie może to prowadzić do poważnych schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Należą do nich m.in. zawał serca i udar mózgu – które mogą wywrzeć bardzo negatywny wpływ na zdrowie, a nawet skończyć się śmiercią1.

Co to jest zawał serca i jakie są objawy?

Zawał serca jest stanem niedokrwienia mięśnia sercowego, który może prowadzić do jego martwicy. Jest to bardzo poważna i często śmiertelna choroba, która wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Najczęściej zawał serca jest konsekwencją miażdżycy tętnic wieńcowych, którą może spowodować właśnie zbyt wysoki poziom cholesterolu (choć bywa, że stoją za tym inne przyczyny, takie jak np. skurcz tętnicy wieńcowej czy wrodzone wady2).

Jak rozpoznać zawał serca? Objawy nie zawsze są charakterystyczne, ale istnieje kilka symptomów, na które na pewno należy zwrócić uwagę2.

  • Ból w klatce piersiowej – zwykle bardzo silny, piekący, dławiący, gniotący lub ściskający. Trwa dłużej niż 20–30 minut i stopniowo narasta.
  • Duszność – osoby z zawałem serca często odczuwają duszność lub trudności z oddychaniem. Jest to spowodowane tym, że serce nie może pompuje krwi z taką samą siłą, co zwykle.
  • Osłabienie, zawroty głowy, bladość, zimny pot – osoby z zawałem serca często mają oznaki ogólnego osłabienia.
  • Kołatanie serca – czyli uczucie, że serce bije zbyt szybko lub zbyt mocno. Osoby z zawałem serca często odczuwają ten objaw wraz z bólem w klatce piersiowej.
  • Ból w nadbrzuszu – który często bywa mylony z bólem żołądka.
  • Ból w innych częściach ciała – w niektórych przypadkach ból zawału serca może promieniować do innych części ciała, takich jak ramię, szyja, plecy lub żuchwa. To częsty objaw zawału serca u kobiet.

Wysoki cholesterol – jak się przed nim uchronić i zminimalizować ryzyko zawału serca?

Aby utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu we krwi, warto zwrócić uwagę na swoją dietę oraz styl życia. Przede wszystkim dobrze jest ograniczyć spożywanie tłustych i smażonych potraw oraz produktów bogatych w cholesterol, takich jak mięso, jajka, tłuste sery czy masło. Ponadto ważne jest regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych oraz unikanie palenia papierosów i nadmiernej konsumpcji alkoholu.

Dieta na wysoki cholesterol powinna uwzględniać zdrowe źródła tłuszczów, takie jak orzechy, nasiona, ryby czy oliwa z oliwek. Należy też spożywać więcej owoców i warzyw bogatych w błonnik oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych. Bardzo skutecznym rozwiązaniem jest ponadto sięgnięcie po tzw. żywność funkcjonalną, która pomaga zadbać o prawidłowy poziom cholesterolu i dba o pracę serca.

Produkty Benecol a wysoki cholesterol

Pod tym względem na rynku wyróżniają się napoje jogurtowe, różnego rodzaju margaryny czy serki twarogowe marki Benecol. Zawierają one niezwykle cenne stanole roślinne, których estry obniżają stężenie cholesterolu we krwi* – i to mniej więcej o 7-10% w ciągu jedynie 2-3 tygodni**! Tak duża redukcja poziomu cholesterolu może się przełożyć na znacznie lepszą kondycję całego układu sercowo-naczyniowego i znacznie zmniejsza ryzyko tego, że wystąpi u Ciebie zawał serca.

Jogurty, margaryny i serki Benecol to zatem nie tylko produkty, które wzbogacą Twoją dietę i znajdą doskonałe zastosowanie w kuchni. Zawarte w nich stanole roślinne pomogą Ci bowiem zadbać o prawidłowe stężenie cholesterolu we krwi, to zaś wpłynie na zdrową pracę Twojego serca – a w końcu to ono jest najważniejsze!

* Udowodniono, że estry stanoli roślinnych obniżają stężenie cholesterolu. Wysokie stężenie cholesterolu jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby wieńcowej serca.

** Pod warunkiem użytkowania zgodnie z zaleceniami i utrzymania zbilansowanej diety oraz zdrowego stylu życia.

1 Kontrola poziomu cholesterolu. Online: https://copozawale.pl/art/kontrola_poziomu_cholesterolu-49. Dostęp: 24.03.2023.

2 Nowacka-Polka E. Zawał serca – przyczyny, objawy, postępowanie. Online: https://www.doz.pl/czytelnia/a1536-Zawal__serca__przyczyny_objawy_postepowanie. Dostęp: 24.03.2023.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles