Oświetlenie a aranżacja wnętrz – wskazówki dla projektantów

Odpowiednio dopasowane oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów aranżacji. Pozwala nie tylko na komfortowe użytkowanie przestrzeni, ale buduje jej klimat. Może też eksponować ważne części wystroju wnętrz. Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu oświetlenia w domu czy w mieszkaniu?

Odpowiednie oświetlenie już od progu domu

O tym, jakie oświetlenie wybrać, decyduje przede wszystkim charakter danego pomieszczenia. Warto zadbać o to, aby już od chwili przekroczenia progu budynku zapewniało wygodę korzystania z przestrzeni. W przedpokoju najlepiej zdają egzamin lampy sufitowe. Doskonałym wyborem są plafony lub reflektory, które nie będą przeszkadzać przy zakładaniu lub zdejmowaniu ubrań. Można także pokusić się o oczka sufitowe. Do długiego, wąskiego pomieszczenia albo do holu, można rozważyć wybór włączników z czujnikiem ruchu, zapewniających jeszcze większy komfort korzystania z przestrzeni. W przedpokoju sprawdzi się także oświetlenie dodatkowe w postaci reflektora lub kinkietu zamocowanego nad lustrem. Co najmniej dwa źródła światła są konieczne w łazience. W tym przypadku na suficie można zaprojektować plafon lub oczka, a przy lustrze zamontować listwę LED albo elegancki kinkiet dopasowany do aranżacji pomieszczenia.

Oświetlenie do salonu – funkcjonalne i eleganckie

Najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w domu jest salon lub pokój dzienny. W tym przypadku warto postawić na co najmniej dwa rodzaje oświetlenia – główne, czyli lampę sufitową i dodatkowe, w postaci lampy stojącej albo stołowej. Pierwsze sprawdzi się na co dzień – podczas spożywania posiłków, pracy czy wizyt gości. Dodatkowe źródła światła będą odpowiednie do odpoczynku – chwil spędzonych z książką bądź przed telewizorem. Pozwolą też doświetlić te elementy pomieszczenia, do których nie dochodzi światło główne i oczywiście podkreślą charakter aranżacji.

Oświetlenie do kuchni, które zapewni komfort podczas przygotowywania posiłków

Oświetlenie odgrywa też niezwykle ważną rolę w kuchni. W tym przypadku warto zaprojektować centralne źródło światła oraz dodatkowe pod szafkami wiszącymi. Jeśli w kuchni jest wyspa, konieczne jest umieszczenie nad nią lamp, które doświetlą blat podczas przygotowywania posiłków. W tej roli świetnie spiszą się lampy zawieszone na długich przewodach, które optymalnie rozpraszają światło. Ten sam typ oświetlenia sprawdzi się w jadalni – nad stołem, gdzie spożywa się posiłki.

Oświetlenie do sypialni – sprzyjające chwilom relaksu

W sypialni z kolei ważniejszą rolę niż główne źródło światła pełni oświetlenie dodatkowe. Najczęściej wybierane rozwiązania to kinkiety lub niewielkie lampki ustawiane na stoliku nocnym. Zarówno pierwsze, jak i drugie sprawdzają się w czasie wieczornego odpoczynku. Pozwalają też oświetlić pomieszczenie, kiedy w nocy zaistnieje potrzeba wstania z łóżka. A dodatkowo budują bardzo przytulny nastrój sprzyjający wyciszeniu po męczącym dniu.

Pokój dziecięcy w dobrym świetle

Odpowiedniego oświetlenia wymaga też pokój dziecięcy czy młodzieżowy. Poza lampą sufitową, warto przemyśleć dodatkowe źródło światła w postaci lampki biurkowej, pomocnej przy zabawie czy czytaniu. Dobrym pomysłem może okazać się niewielka lampka na stoliku nocnym, która rozproszy mrok i zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa w porze snu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles