Podroby wracają na salony

Niektórym na sam dźwięk słowa „ podroby ” włos jeży się na głowie, inni zaś są wielkimi smakoszami tych produktów.

Co to są podroby

Do podrobów zalicza się: wątroby, nerki (cynaderki), ozory, mózgi, serca, płuca, głowy, śledziony, grasice (animelka, mleczko), nogi, stopy, wymiona, (gryfy), wargi, oczy, uszy, penisy, jądra, ryje, przepony, opłucne, jelita. Pamiętajmy jednak o tym, iż piąta ćwiartka słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości i powinno się ją analizować nie tylko ze względu na walory typowo smakowe.

Wątróbka, nerki, serca czy ozorki dziś pojawiają się nierzadko w bardzo drogich, słynnych restauracjach, w których szefowie kuchni potrafią wyczarować z nich istne cuda. A trzeba podkreślić, że są to produkty naprawdę tanie – jednak o nieocenionych walorach prozdrowotnych. Są cudownym źródłem białka, a także kwasy foliowego, wapnia oraz cynku. Nie brakuje w nich także witamin – zwłaszcza A,D,K i witamin z grupy B. W wątróbce znajduje się mnóstwo witaminy A, która jest silnym antyoksydantem.

Przepisy na podroby

W jaki sposób przygotowywać podroby? Nie tylko smażona wątróbka dobrze smakuje. Warto poeksperymentować, dodając do nich owoce (jabłka, pomarańcze, wiśnie, śliwki) albo tworzyć własne autorskie przepisy.

Bycze jądra - hiszpański przysmakPrzykładowe zakąski gorące z podrobów:

  • mózg po polsku, po wiedeńsku
  • nerka cielęca: sauté i panierowana
  • wątroba: sauté i panierowana
  • nóżki cielęce i ozory (po ugotowaniu) po wiedeńsku, w cieście
  • gulasz z serc
  • cynadry duszone
  • wątróbka duszona w sosach

Podroby cieszą się coraz większą popularnością i powoli wracają na salony.

[adrotate group="1"]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles

Dom i Ogród