Solidny laptop na studia. Jak wybrać?

Obecnie studiowanie bez odpowiedniego sprzętu jest mocno utrudnione. To właśnie komputer umożliwia nam bowiem uczestniczenie w życiu uczelni oraz realizację wielu istotnych zadań związanych z poszerzaniem swojej wiedzy. Czym jednak powinien się on charakteryzować, by spełnić te wymagania?

Oczywiście dużo zależy również od tego, na jakie studia zamierzamy się udać. Jeżeli będą to kierunki związane na przykład z informatyką, konieczna okaże się obsługa wielu programów, które wymagają odpowiednio wydajnego sprzęty. W przypadku kierunków humanistycznych sytuacja okaże się dużo prostsza.

Jaki procesor?

W każdej jednak sytuacji wystarczające powinny okazać się niskonapięciowe procesory, które bez większych problemów poradzą sobie z realizacją codziennych zadań. Gwarantują one stabilne działanie, a do tego nie pobierają zbyt wiele energii, co również dla wielu studentów może mieć znaczenie. Godne polecenia są w szczególności układy Intel Core oznaczane literą U (Ultra Low Voltage).

Asus P2530
Asus P2530

Jaka karta graficzna?

Jeżeli zamierzamy uczyć się na przykład na zaawansowanych programach graficznych, z pewnością przydatna okaże się dedykowana jednostka GPU. Możliwości kart zintegrowanych są mocno ograniczone, dlatego nie zawsze poradzą sobie z realizacją poważniejszych zadań, związanych chociażby z renderowaniem grafiki.

Z drugiej jednak strony, zakup laptopa z dedykowaną kartą graficzną może być związane z koniecznością poniesienia sporych wydatków. Wszystko to sprawia, że warto przeprowadzić krótki rekonesans i wybrać laptop, który z jednej strony okaże się wydajny, a z drugiej nie zrujnuje naszego budżetu. Doskonałym na to przykładem jest Asus P2530, który za około 3 tysiące złotych sprzedawany jest wraz z kartą Nvidia GeForce 920M.

Gwarantuje ona bardzo przyzwoite osiągi. Jeżeli jednak poszukujemy czego jeszcze wydajniejszego i jesteśmy w stanie dołożyć 300-400 złotych, warto zainwestować się laptopem Lenovo IdeaPad 700, który pracuje na grafice Nvidia GeForce GTX 950M.

Dzięki niej bez problemu skorzystamy z możliwości wielu zaawansowanych programów, a także będziemy w stanie uruchomić niektóre nowe gry komputerowe na przyzwoitym poziomie (w końcu studia to nie tylko nauka).

Jaki dysk twardy?

Kolejny raz najważniejszym czynnikiem wydają się być pieniądze. Do wyboru mamy bowiem dwie opcje – tańszą i droższą. Pierwsza dotyczy dysków talerzowych (HDD), które charakteryzują się zazwyczaj sporą pojemnością, ale nieco wolniejszym działaniem. Dużo droższe, jednak szybsze w działaniu i odporniejsze na różnego rodzaju szkodliwe czynniki zewnętrze są natomiast dyski półprzewodnikowe (SSD).

Wymieniony wcześniej laptop Asus P2530 sprzedawany jest zarówno w wersjach z dyskiem HDD (do 1 TB), jak i SSD (do 256 GB). Jeżeli chodzi o propozycję Lenovo, skorzystać możemy również z opcji pośredniej, jaką jest dysk hybrydowy (SSHD). Poza talerzami, posiada on również kość pamięci flash o pojemności kilku gigabajtów.

Ile pamięci RAM?

Powinno być jej tyle, aby zagwarantowała stabilne funkcjonowanie komputera, bez niepotrzebnego zawieszania systemu. Omawiane laptopy są w stanie obsłużyć maksymalnie 16 GB pamięci, co okaże się zupełnie wystarczające. Co więcej, montowane są w nich kości typu DDR4, które charakteryzują się wysoką częstotliwością taktowania równą 2133 MHz.

Zakup laptopa na studia powinien być realizowany w sposób jak najbardziej przemyślany, z uwzględnieniem wszelkich możliwości. Warto zastanowić się także, czego tak naprawdę od niego oczekujemy i na tej właśnie podstawie dokonać ostatecznego wyboru.

Redakcja GP,
Fot.: pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Related Articles